4 sposoby przygotowywania posiłków mogą mieć wpływ na twoje zdrowie.

Przestań jeść codziennie te same posiłki. To nie jest tylko nudne. Wpływa też na twoje zdrowie.

Meal prepping to łatwy sposób na ułożenie pięciu pojemników z gotowymi do spożycia obiadami i kolacjami w każdym tygodniu. Jednak ta popularna metoda przygotowywania posiłków ma swoje wady. Jedzenie tego samego jedzenia każdego dnia, zwłaszcza jeśli nie jest ono dobrze zbilansowane, może pozbawić Twój organizm potrzebnych składników odżywczych. Dodatkowo, może to być nudne. Poznaj wszystkie powody, dla których powinnaś zacząć urozmaicać swoje menu.

Czy można jeść te same posiłki każdego dnia?

Zastanawianie się, co jeść każdego dnia, może być czasochłonne i wręcz wyczerpujące. Nie tylko wymaga planowania, ale czasami wymaga poświęcenia dużej ilości czasu na gotowanie.

Im więcej różnych rzeczy jesz, tym więcej pracy to wymaga. Z tego powodu, może być atrakcyjne do posiłku przygotować kolekcję kolacje i lunche wszystkie na raz do jedzenia w ciągu tygodnia. To zabiera pracę z posiłków każdego dnia i daje więcej czasu na relaks.

Jednak jedzenie tych samych posiłków dzień w dzień może nie być najlepsze dla Twojego zdrowia, nawet jeśli jesz zdrowe posiłki. Po pierwsze, jeśli nie jesz idealnie zaokrąglonych posiłków każdego dnia, istnieje prawdopodobieństwo, że nie urozmaicając swojego talerza, pominiesz niektóre potrzebne składniki odżywcze. Możesz również utrudniać swój mikrobiom jelitowy lub nawet uniemożliwiać utratę wagi, jeśli próbujesz to zrobić.

Obawy dotyczące zdrowia, które należy rozważyć

Jedzenie wszystkiego tak samo dzień po dniu może być łatwe w twoim harmonogramie, ale twoje ciało bardzo korzysta z różnorodności. Różnorodność w diecie może pomóc twojemu mikrobiomowi, zapewnić ci wszystkie potrzebne witaminy i składniki odżywcze oraz zapewnić rozrywkę twojemu podniebieniu. Po pewnym czasie powtarzanie posiłków staje się nudne, a dodatkowo może mieć wpływ na utratę wagi, jeśli próbujesz zrzucić kilka kilogramów. Oto, co musisz wiedzieć.

Słabe zdrowie jelit

Kiedy zmieniasz to, co jesz przy każdym posiłku, twoje jelita otrzymują różne rodzaje bakterii — i to jest dobra rzecz! Badania wykazały, że różne bakterie mogą utrzymać twoje jelita w zdrowiu, zwłaszcza jeśli jesz właściwe pokarmy z odpowiednią kombinacją dobrych bakterii. Kiedy jesz ciągle to samo, nie dajesz swojemu mikrobiomowi szansy na poznanie nowych bakterii, co oznacza, że możesz częściej chorować. Co gorsza, jeśli stale jesz tę samą niezdrową żywność niskiej jakości, twoje jelita mają jeszcze mniejszą szansę na wymianę odpowiednich bakterii, które utrzymają cię w zdrowiu.

Możliwe niedobory witamin

FDA posiada wytyczne dotyczące tego, co dorośli powinni otrzymywać w postaci witamin każdego dnia, czy to poprzez żywność czy suplementy. Najprawdopodobniej nie będziesz otrzymywał pełnej zalecanej dziennej wartości każdej witaminy, której potrzebuje Twój organizm – dla zdrowia serca, kości i nie tylko – jeśli będziesz jadł te same posiłki dzień w dzień. Chociaż przyjmowanie codziennych witamin w postaci suplementów może pomóc Twojemu organizmowi uzyskać to, czego potrzebuje, badania wykazały, że suplementy nie zawsze są tak skuteczne, jak dostarczanie witamin z pożywienia. Poprzez zróżnicowanie posiłków, które spożywasz każdego dnia, możesz mieć pewność, że Twój organizm otrzymuje wszystkie potrzebne witaminy przy minimalnej suplementacji.

Brak kluczowych składników odżywczych

Podobnie do sposobu, w jaki te same posiłki mogą pozbawić Cię witamin, których potrzebujesz każdego dnia, mogą one również pozbawić Cię innych składników odżywczych, takich jak białko i błonnik. Ponownie, ponieważ twoje posiłki prawdopodobnie nie uderzają w każdą pojedynczą wartość, której potrzebujesz każdego dnia witamin i składników odżywczych, może brakować na uzyskanie wystarczającej ilości tych rzeczy. Twoje ciało potrzebuje wystarczającej ilości białka, aby utrzymać wszystkie komórki w zdrowiu – i aby tworzyć nowe komórki – a twoje ciało potrzebuje błonnika, aby regulować poziom cukru we krwi. 

Błonnik pomaga również utrzymać regularność, a jeśli nie spożywasz go wystarczająco dużo, możesz mieć zaległości. Inne składniki odżywcze, które organizm otrzymuje z pożywienia to węglowodany i tłuszcze, z których oba dają organizmowi energię. Podczas gdy te słowa mogą brzmieć „źle”, jeśli jesteś na diecie, twoje ciało nie, w rzeczywistości, potrzebuje tych rzeczy, aby utrzymać cały system w ryzach. To tylko kwestia wyboru odpowiednich źródeł, aby utrzymać zdrowie.

Tracenie okazji do poszerzania swojego podniebienia 

Pod koniec dnia, meal-prepping ten sam posiłek na każdy dzień lub każdy tydzień może być łatwe, ale to nudne. Istnieje tak wiele niesamowitych potraw, które można mieć wokół siebie, a każdy dzień to nowa okazja, aby spróbować czegoś nowego. Nawet jeśli jesteś wybredny i nie chcesz wychodzić za daleko poza swoją strefę komfortu, możesz zmieniać sposób przygotowania potraw i ich dodatki.

Poszerzanie horyzontów – i podniebienia – może sprawić, że czas posiłków będzie bardziej interesujący. Jest to również okazja, aby upewnić się, że spożywasz dobrze zbilansowaną dietę, zawierającą wszystkie niezbędne witaminy i składniki odżywcze, których potrzebuje Twój organizm. Ponadto, jeśli chcesz schudnąć, zmiana sposobu odżywiania może pomóc Twojemu organizmowi w dalszym spalaniu tłuszczu i zrzucaniu kilogramów. 

Jeśli chcesz ożywić swoje podniebienie, spróbuj sprawdzić lokalny rynek rolniczy w poszukiwaniu nowych składników do gotowania lub skorzystaj z usługi dostarczania posiłków. Takie zestawy posiłków to świetny sposób na wypróbowanie nowych potraw, które możesz później odtworzyć.

Podsumowanie 

Tworzenie diety z całych, zróżnicowanych pokarmów może nie tylko zapewnić, że twoje ciało otrzymuje wszystkie potrzebne wartości odżywcze, ale także utrzymuje twój żołądek i mózg w stanie zadowolenia. Przygotowywanie różnorodnych, zdrowych potraw może utrzymać Twoje ciało w zdrowiu na wiele sposobów i sprawi, że czas posiłków będzie interesujący. Nawet jeśli szukasz, aby zaoszczędzić czas na meal-prep, nadal możesz zmienić go z tym, co przygotowujesz, więc zawsze dajesz swojemu ciału dokładnie to, czego potrzebuje.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top