Nowo odkryta asteroida może, ale prawdopodobnie nie uderzy w Ziemię w 2046 roku

Przy szansie 1 na 600 na zderzenie z Ziemią, urzędnicy uważają, że uderzenie jest „niezwykle mało prawdopodobne”.

Nowo odkryta asteroida może zderzyć się z Ziemią w Walentynki za około 20 lat – poinformowali we wtorek na Twitterze urzędnicy NASA. Według Biura Koordynacji Obrony Planetarnej agencji kosmicznej, asteroida ma 1 na 600 szans na uderzenie w planetę w 2046 roku.

Asteroida, o której mowa, 2023 DW(Otwiera się w nowej zakładce), jest mniej więcej długości basenu olimpijskiego z szacowanym pomiarem około 165 stóp (50 metrów) średnicy. Pomimo wyższego niż normalny poziomu ryzyka, NASA twierdzi w swoim tweecie, że 2023 DW ma „bardzo małą szansę na uderzenie w Ziemię.” Dodatkowo agencja stwierdziła również, że potrzeba trochę czasu, aby „zmniejszyć niepewność i odpowiednio przewidzieć” orbity dla nowych obiektów takich jak 2023 DW.

Mimo to, uderzenie przez bliską Ziemi asteroidę nie byłoby kataklizmem. NASA ocenia asteroidę na 1 w skali Torino Impact Hazard Scale(Otwiera się w nowej zakładce), która mierzy ryzyko zderzenia obiektów kosmicznych z Ziemią od 0-10. Według NASA Jet Propulsion Lab, z wynikiem 1, rzeczywista kolizja z 2023 DW jest „niezwykle mało prawdopodobna i nie stanowi powodu do niepokoju publicznego.”

„Ten obiekt nie jest szczególnie niepokojący” – powiedział CNN(Otwiera się w nowej karcie) inżynier nawigacyjny JPL Davide Farnocchia.

Dla skali, asteroida, która zabiła dinozaury 66 milionów lat temu miała 7,5 mili szerokości (12 kilometrów). Jednak uderzenie z 2023 DW w pobliżu zaludnionego miasta mogłoby oznaczać kłopoty. W 2013 roku meteor o wielkości połowy 2023 DW uderzył w Czelabińsk w Rosji, generując falę uderzeniową, która uszkodziła tysiące budynków i zraniła około 1500 osób.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top