Unijne dążenie do stworzenia własnego internetu satelitarnego to dobrodziejstwo dla startupów i bezpieczeństwa

UE osiągnęła porozumienie w sprawie budowy wartego 6 mld euro systemu internetu satelitarnego, co jest wynikiem dążenia bloku do pobudzenia sektora kosmicznego i komunikacyjnego, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa internetu poprzez ograniczenie zależności od dostawców zagranicznych.

Inicjatywa ta została po raz pierwszy zaproponowana w lutym 2022 roku, ale Parlament Europejski i Komisja osiągnęły tymczasowe porozumienie dopiero w czwartek.

Ten nowy program pojawia się w obliczu rosnących obaw o rosyjskie i chińskie postępy militarne w przestrzeni kosmicznej oraz gwałtownego wzrostu liczby wystrzeliwanych satelitów.

W odpowiedzi blok 27 narodów chce odzyskać swoją internetową autonomię strategiczną i konkurencyjną pozycję w przestrzeni kosmicznej.

„Program bezpiecznej łączności pozwoli zbudować wieloramienną konstelację setek satelitów, która pokryje zapotrzebowanie UE na bezpieczne usługi komunikacyjne i wzmocni naszą pozycję jako jednego z głównych graczy w przestrzeni kosmicznej” – powiedział Martin Kupka, czeski minister transportu, w komunikacie prasowym.

Galileo satellite

Aby zrealizować ten cel, UE ma rozmieścić zastrzeżoną konstelację satelitów o nazwie „IRIS2” (Infrastructure for Resilience, Interconnectivity, and Security by Satellite).

Prawdopodobnie największą korzyścią, jaką przyniesie IRIS2, jest szybki szerokopasmowy dostęp do Internetu dla wszystkich użytkowników w całej Europie.

„Nasza nowa infrastruktura łączności zapewni szybki dostęp do Internetu, posłuży jako zaplecze dla naszej obecnej infrastruktury internetowej, zwiększy naszą odporność i bezpieczeństwo cybernetyczne oraz zapewni łączność z całą Europą i Afryką” – powiedział Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego, gdy po raz pierwszy ogłoszono projekt.

„Będzie to prawdziwie paneuropejski projekt pozwalający naszym licznym startupom i całej Europie znaleźć się w czołówce innowacji technologicznych” – dodał.

W rzeczywistości ułatwienie niezawodnej i szybkiej łączności internetowej mogłoby zapewnić odpowiednią infrastrukturę techniczną, której przedsiębiorstwa potrzebują do osiągnięcia lub poprawy swojej cyfryzacji – zwłaszcza w obszarach, w których nadal istnieją znaczące bariery.

A ta potencjalna przewaga konkurencyjna mogłaby zostać jeszcze bardziej wzmocniona dzięki bezpiecznemu, zastrzeżonemu systemowi internetowemu, który minimalizuje ryzyko przechwytywania danych przez niebezpieczne strony trzecie.

Aby sfinansować ten obiecujący system, Komisja chce przeznaczyć 2,4 mld euro z różnych projektów UE, podczas gdy sektor prywatny ma wnieść pozostałe 3,6 mld euro.

Chociaż projekt podlega zatwierdzeniu przez 27 państw członkowskich UE, można śmiało powiedzieć, że jego wdrożenie odegra istotną rolę w cyfrowej transformacji Europy, jej cybersuwerenności i konkurencyjności.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top