Zapomnij o darmowym piwie i stołach do ping ponga: Najważniejsze atuty pracy, których należy szukać w 2023 r.

Technika słynie z obfitych i zabawnych dodatków: pomyśl o poduszkach do drzemki lub darmowym jedzeniu, w tym posiłkach na śniadanie, lunch i kolację, a także otwartym dostępie do zdrowych przekąsek. Siłownie na miejscu również są częstym dodatkiem, podobnie jak niekończące się markowe upominki – kamizelka polarowa Patagonia jest silnym przeciwnikiem wśród mężczyzn pracujących w branży finansowej i technicznej.

Jeśli dodamy do tego gry zręcznościowe, stoły do ping-ponga i darmowe piwo z lodówki, kiedy nasz mózg potrzebuje odpoczynku, łatwo pomyśleć, że pracownicy techniczni mają wszystko zaszyte.

Niektóre atuty są tak odjechane, że nie można ich dostać gdzie indziej. W 2015 roku firma Uber zarezerwowała Beyoncé, aby wystąpiła na prywatnej imprezie firmowej. W siedzibie Capital One w Tysons, w stanie Wirginia, na dachu znajduje się 18-dołkowe mini pole do gry w putta oraz retro food trucki.

Dodatki mają na celu kilka rzeczy: być może przede wszystkim są wizytówką kultury firmy – „jesteśmy zabawni, szczerze mówiąc!” – a także dźwignią, która ma przyciągnąć do firmy nowych pracowników. Świetne dodatki mogą również pomóc firmom technologicznym w zatrzymaniu dotychczasowych pracowników.

Ma to znaczenie, ponieważ staż pracy w firmach technologicznych może być krótki. W USA średni staż pracy w Google wynosi zaledwie 1,1 roku. W Wielkiej Brytanii średni staż pracy jest najniższy wśród krajów OECD i wynosi około 1,6 roku.

Chociaż takie dodatki jak ubezpieczenie dla zwierząt domowych lub możliwość przyprowadzania psa do pracy są świetne, w szerszym klimacie makroekonomicznym roku 2023 tego rodzaju zachęty nie będą już wystarczające.

Kryzys kosztów utrzymania sprawił, że dodatki stały się przedmiotem szczególnej uwagi. W grudniu 2022 roku roczna stopa inflacji w strefie euro wyniosła 9,2%; rok wcześniej było to 5%. Posiadanie biurowej ścianki wspinaczkowej jest z pewnością miłe, ale w jaki sposób pomaga to pracownikom w opłaceniu astronomicznych rachunków za energię?

Dodatkowo, nowe hybrydowe środowisko pracy, któremu sprzyja pandemia, sprawiło, że wiele wcześniejszych przywilejów stało się zbędnych. Jeśli częściej pracujesz w domu, te biurowe przyjemności, takie jak darmowe masaże czy mycie samochodu na miejscu, są mało interesujące. Po prostu nie będziesz mógł z nich skorzystać.

Teraz chodzi o korzyści. W Europie, według Europejskiego Banku Centralnego (EBC), wynagrodzenie w ciągu ostatnich kilku lat pozostało na dość statycznym poziomie. Lepsza wiadomość jest taka, że zdecydowana większość firm spodziewa się podwyżek płac o 4% lub więcej w 2023 roku.

To tylko jeden element układanki; co jeszcze pracownicy chcieliby zobaczyć jako część pakietu świadczeń w tym roku?

Pieniądze mają znaczenie

Zachęty finansowe stają się coraz bardziej atrakcyjne. Od programów akcji pracowniczych, przez elastyczne konta wydatków, pomoc w nauce lub zwrot kosztów – co jest szczególnie atrakcyjne dla tych, którzy chcą wspierać swój przyszły rozwój zawodowy, po składki emerytalne lub ich dopasowanie – istnieje wiele sposobów, w jakie pracodawcy mogą zapewnić swoim pracownikom prawdziwy zastrzyk finansowy.

Ta praca dla Starszego Inżyniera Java w firmie SumUp, zlokalizowanej w Berlinie, jest dobrym wyborem. Z korporacyjnym systemem emerytalnym i 28-dniowym płatnym urlopem, otrzymasz również budżet na uczestnictwo w konferencjach i szkoleniach zewnętrznych.

Zdrowie to bogactwo

Stres pracowników to ogromny problem. Badanie przeprowadzone przez Gallupa i Workhuman na ponad 12 000 pracowników w 11 krajach europejskich i USA wykazało, że Irlandia, Wielka Brytania i Belgia to najgorsze miejsca pod względem wypalenia zawodowego.

Trzech na 10 badanych irlandzkich pracowników podało, że czują się wypaleni „bardzo często” lub „zawsze”. To porównanie z t 1,5 na 10 w Szwajcarii, którzy zgłaszali poczucie wypalenia rzadziej. Pracodawcy, którzy oferują szeroki zakres wsparcia w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia, przyciągną najlepsze talenty. Począwszy od pracowniczego zasiłku chorobowego, poprzez ubezpieczenie na życie, szczepienia przeciw grypie i wsparcie zdrowia psychicznego, niektóre firmy oferują również świadczenia związane z płodnością, takie jak zapłodnienie in vitro lub zamrożenie jajeczek.

W ByteDance, spółce macierzystej TikTok, dobre samopoczucie jest na porządku dziennym. Jesteśmy „zaangażowani w dobre samopoczucie wszystkich naszych pracowników i obiecujemy zapewnić kompleksowe i oparte na dowodach programy, aby promować i wspierać fizyczne i psychiczne samopoczucie”, mówi. Jeśli to brzmi dobrze, rola z siedzibą w Amsterdamie dla holenderskojęzycznego moderatora treści jest dostępna od zaraz.

Namacalnie, proszę

Inne obszary, w których firmy mogą odwdzięczyć się pracownikom w sposób, który pozytywnie wpłynie na ich salda bankowe, to oferowanie udogodnień, takich jak świadczenia dla dojeżdżających do pracy, programy rowerowe do pracy i bony na darmowe jedzenie w domu.

Prawdziwa elastyczność w zakresie sposobu wykonywania pracy jest kluczowa. Od pracy zdalnej po hybrydową – wielu pracowników odkryło oszczędności związane z pracą w domu podczas pandemii, a także więcej czasu dla siebie i niechętnie z tego rezygnuje.

Atrakcyjne są również lepsze świadczenia związane z urlopem rodzinnym. Poza urlopem macierzyńskim, coraz częściej pojawiają się firmy oferujące urlop opiekuńczy, atrakcyjne pakiety urlopu rodzicielskiego dla wszystkich rodziców, a także urlop żałobny.

Normą stają się również firmy oferujące zbieranie datków na cele charytatywne oraz dni, które pracownicy mogą wykorzystać na wolontariat. Sprawdź XpertHR, który zatrudnia Software Engineering Manager w Amsterdamie. Firma oferuje szeroki zakres świadczeń, a jednym z nich są dwa dodatkowe „dni charytatywne” w ciągu roku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top