Teleskop Hubble’a publikuje zdumiewający obraz uderzenia asteroidy DART

Oto: przed i po nagraniu statku kosmicznego NASA rozbijającego się o niczego nie spodziewającą się skałę kosmiczną.

We wrześniu 2022 roku NASA celowo rozbiła swój statek kosmiczny DART o małą asteroidę znajdującą się około 6,8 miliona mil od Ziemi, próbując zmienić jej trajektorię jako próbę dla każdej przyszłej skały, która mogłaby zagrozić Ziemi.

Teraz Kosmiczny Teleskop Hubble’a zebrał zdjęcia docelowej skały, Dimorphos, przed i po wrześniowym teście zderzeniowym. Obrazy zostały połączone, aby stworzyć film poklatkowy z misji Double Asteroid Redirection Test (DART).

Naziemne teleskopy uchwyciły ziarnisty materiał z gwałtownego wydarzenia, ale Hubble uchwycił również godzinę lub około godziny przed wydarzeniem i dni po nim.

Jak podaje Europejska Agencja Kosmiczna, timelapse rozpoczyna się na 1,3 godziny przed uderzeniem statku kosmicznego DART w Dimorphosa. Pierwsze zdjęcie wykonane po uderzeniu jest około 20 minut po tym wydarzeniu; jeśli przyjrzysz się uważnie, zobaczysz linie pyłu i gruzu wyrzucone przez uderzenie.

Hubble uchwycił film szczątków po uderzeniu asteroidy DART
Około 17 godzin po uderzeniu, wyrzucone odłamki zmieniają kształt z powodu oddziaływań pomiędzy Dimorphosem a jego większą planetoidą partnerską, Didymosem. Grawitacja Didymosa przyciąga odłamki w jego kierunku, powodując, że odłamki przybierają kształt koła zębatego.

Ale to koło nie trwa długo. W miarę upływu czasu najlżejsze cząstki odłamków lecą najdalej od asteroidy, a pole odłamków staje się bardziej rozproszone. W większej odległości (około 16 sekundy na filmie) ogony gruzu rozdzielają się na dwie części.

Wkrótce po wrześniowym teście naukowcy NASA ustalili, że orbita Dimorphosa rzeczywiście została zmieniona o około 32 minuty, udowadniając, że ludzkość może zmienić trajektorię ciał w przestrzeni kosmicznej.

Zespół DART jest zwycięzcą 2023 Gizmodo Science Fair, za udany wysiłek w zmianie trajektorii Dimorphosa. Eksperyment, który nie był gwarantowany, że zadziała, stanowi pierwsze kroki w kierunku realnej strategii obrony planetarnej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top