5 sekretów projektanta, jak łączyć odcienie drewna w domu

Mieszanie tekstur i starego z nowym to wielkie trendy na rok 2023. Wielu z nas zwraca się w stronę zakupów z drugiej ręki, aby upolować unikalne elementy – i chociaż możesz kochać estetykę mebli w stylu vintage, może być trudno określić, jak włączyć je do istniejącego schematu.

Wraz z ruchem zakupów z drugiej ręki rośnie popularność mieszania i dopasowywania wykończeń drewnianych w projektowaniu wnętrz. Mieszanie różnych rodzajów drewna może dodać głębi i tekstury do przestrzeni, ale jeśli nie jest to zrobione poprawnie, może również stworzyć niedopasowany i chaotyczny wygląd.

Aby pomóc właścicielom domów i projektantom stworzyć spójną i atrakcyjną wizualnie przestrzeń, szefowa działu projektowania w Luxury Flooring & Furnishings, Carolina Hansson podzieliła się swoimi najlepszymi wskazówkami, jak dopasować różne odcienie drewna.

 1. Weź pod uwagę podtekst
  Carolina sugeruje: „Wybierając mebel wykończony drewnem; czy to mahoniowy kredens, czy podłoga z litego drewna, powinieneś zwrócić uwagę na podteksty każdego drewna. Niektóre odcienie drewna mają ciepłe, pomarańczowe lub czerwone podteksty, podczas gdy inne mają chłodniejsze lub neutralne podteksty. Aby uzyskać naprawdę spójny schemat, powinieneś dopasować swoje elementy do tych, które mają podobne podteksty, aby stworzyć harmonijny wygląd.”
 2. Zacznij od neutralnej bazy
  Carolina mówi: „Jeśli naprawdę lubisz estetykę mieszania różnych odcieni drewna i różnych faktur, powinieneś zacząć od wybrania neutralnego odcienia drewna, takiego jak dąb lub orzech, który posłuży jako podstawa pokoju. To powinno dobrze sparować z ciepłymi lub chłodnymi tonami i pomoże związać ze sobą wszelkie inne drewna, które są używane w przestrzeni.”
 3. Ogranicz swoje drewniane wykończenia
  Carolina radzi: „O ile nie dekorujesz alpejskiej chaty, nie wszystko w twoim schemacie musi skupiać się wokół drewna! Sugerowałabym wybranie nie więcej niż trzech różnych wykończeń drewna dla Twojej przestrzeni. Zapewni to, że zróżnicowane odcienie nie przytłoczą pomieszczenia i nie stworzą zagraconego wyglądu.”
 4. Zróżnicuj tekstury:
  Karolina dodaje: „Chociaż radziłabym ograniczyć liczbę różnych kolorów użytego drewna, nadal można dodać różnorodność i zainteresowanie do przestrzeni poprzez włączenie różnych tekstur drewna. Na przykład, łącząc gładkie wykończenie drewna z szorstkim akcentem z drewna odzyskanego, można stworzyć naprawdę interesujący punkt centralny i zaoferować wiele wymiarów przestrzeni.”
 5. Użyj kontrastujących elementów:
  Carolina mówi: „Aby stworzyć jeszcze większy wpływ, połącz swoje różne wykończenia drewniane z kontrastującymi teksturami, takimi jak wełna lub jedwab w jasnych i jasnych odcieniach – co naprawdę podkreśli tony i słoje w drewnie.

Aby uzyskać dynamiczną i interesującą przestrzeń, połącz odcienie drewna z ich przeciwnymi, kontrastującymi elementami. Na przykład, połącz jasną dębową podłogę z litego drewna z ciemnym metalowym akcentem lub ciemną drewnianą podłogę z drewna inżynieryjnego z dywanem w jasnym kolorze.”

Carolina podsumowuje „Mieszanie różnych wykończeń drewnianych w przestrzeni może być świetnym sposobem na dodanie ciepła i charakteru do pokoju, ale ważne jest, aby podejść do tego z przemyślaną i celową strategią projektowania. Rozważając podteksty, tekstury i kontrastujące elementy, możesz stworzyć przestrzeń, która będzie spójna i atrakcyjna wizualnie.”

Aby uzyskać więcej wskazówek dotyczących projektowania wnętrz i inspiracji, odwiedź blog Luxury Flooring & Furnishings.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top