Jedna trzecia kobiet zmienia karierę po urodzeniu dziecka

Jako nowa mama nauczyłam się, że pojawienie się dziecka w twoim życiu odwraca cały twój świat i przynosi ze sobą tak wiele zmian. Znamy te oczywiste zmiany, takie jak nauka nowych umiejętności rodzicielskich – czy tak ma wyglądać pieluszka? – do nauki funkcjonowania na bardzo małej ilości snu (piszę to po 4 godzinach snu ostatniej nocy!).

Ale czy wiesz, że jest mnóstwo zmian, które nie są tak oczywiste? Takich jak nasza zmiana perspektywy. Jest coś takiego, że twoje życie zmienia się niemal z dnia na dzień, gdy pojawia się dziecko i masz tę niesamowitą, choć przytłaczającą, odpowiedzialność, która sprawia, że kwestionujesz swój nowy kierunek.

Nie jest więc zaskakujące, że jedna trzecia kobiet w Wielkiej Brytanii zmienia swoją ścieżkę kariery po urodzeniu dziecka. Ostatnie badanie przeprowadzone przez Open Study College, jedną z wiodących brytyjskich firm oferujących kształcenie na odległość, objęło 2000 rodziców w całej Wielkiej Brytanii, z czego 49% to kobiety. Badanie zostało przeprowadzone po tym, jak uczelnia dowiedziała się, że ponad 70% osób zapisujących się do niej to kobiety. Samantha Rutter, CEO Open Study College powiedziała: „Na pytanie o powód kształcenia na odległość wielu wyjaśniło, że niedawno urodziło im się dziecko/dzieci i szukają możliwości podniesienia kwalifikacji, aby wzmocnić swoją karierę lub nadążyć za zmianami w branży, lub potrzebują przekwalifikować się, ponieważ chcą całkowicie zmienić ścieżkę kariery”.

Przełączanie ścieżek kariery może być dość zniechęcające, ale szeroki zakres oferowanych dziś kursów może prowadzić do możliwości, o których wcześniej mogłeś nawet nie myśleć. Zmiana perspektywy i posiadanie czasu z dala od pracy daje ludziom szansę na przemyślenie tego, co naprawdę działa dla nich jako rodziny. Prawie połowa (42%) ankietowanych kobiet uważa, że opieka nad dziećmi jest najbardziej „przyjaznym” zawodem dla rodziny, następnie praca w sektorze opieki zdrowotnej i społecznej (38%) oraz bycie asystentem nauczyciela (38%). Z drugiej strony 34% stwierdziło, że bycie policjantem jest jednym z najmniej przyjaznych rodzinom zawodów.

Jest więc całkowicie zrozumiałe, że 54% badanych kobiet chciałoby pracować w środowisku bardziej przyjaznym rodzinie. Niestety, nie wszystkie miejsca pracy czy pracodawcy rozumieją wymagania związane z posiadaniem młodej rodziny w domu. Jako rodzic nigdy się nie wyłączasz, zawsze masz jedno oko na telefonie, na wypadek gdyby zadzwoniła szkoła lub opiekunka potrzebowała cię wcześniej w domu. Nasze dzieci zawsze będą na pierwszym miejscu, i słusznie, ale znalezienie równowagi w miejscu pracy może być trudne.

Co zatem ułatwiłoby sprawę?

Badanie wykazało, że 51% kobiet uważa, że elastyczne lub podzielone godziny pracy są bardziej pomocne dla rodziców małych dzieci, a 48% twierdzi, że możliwość pracy w domu byłaby korzystna. Ilość czasu poświęcanego na dojazdy do pracy odbiera cenny czas rodzinie – nic więc dziwnego, że 48% badanych kobiet stawia dogodny dojazd do pracy jako jeden z priorytetów przy powrocie do pracy.

Badanie przeprowadzone przez Open Study College zostało zlecone jako część kampanii zachęcającej matki do kontynuowania wymarzonej kariery po urodzeniu dzieci. 30% ankietowanych kobiet zapisało się na kursy edukacyjne po urodzeniu dziecka, aby zwiększyć swój potencjał zarobkowy i zapewnić byt rodzinie. 

Samantha wspomniała, że: „Jest jasne, że niektórzy rodzice mają problemy, jeśli chodzi o powrót do pracy i wierzymy, że elastyczne uczenie się może pomóc otworzyć drzwi do większej liczby opcji dla nich, czy to w istniejących miejscach pracy, czy też możliwość zupełnie nowej ścieżki kariery wokół ich dzieci – stawiając rodzinę na pierwszym miejscu”.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top