Recenzja Apple iPhone SE (2022): W tej cenie po prostu nie można znaleźć lepszego telefonu

Podstawowy iPhone firmy Apple wciąż wart jest każdego dolara.

plusy i minusy

plusy

  • Ponadczasowy design
  • Świetny aparat
  • Imponująca wydajność
  • Cena
  • 5G

minusy

  • Żywotność baterii może być problemem dla niektórych

Jestem winny spędzania zbyt wiele czasu obsesji na temat najnowszych trendów smartfonów, szukając funkcji, które będą kształtować i zmienić sposób wielu z nas żyć w najbliższej przyszłości. 

Apple dopracował przepis, który jest iPhone SE, poprawa na telefon, który był już steal.  

Problem z tej linii myślenia jest to, że jest cały segment użytkowników lewo. Użytkownicy, którzy nie dbają o posiadanie najlepszej technologii, ale po prostu chcą telefonu, który da im sposób komunikowania się z pracy, bliskich i przyjaciół na następne kilka lat, bez kosztowania fortuny.

W tym miejscu pojawia się iPhone SE firmy Apple. Apple ogłosił trzecią generację przyjaznego dla budżetu iPhone’a w marcu, a nawet po tym, jak reszta 2022 roku prawie minęła, najnowszy model iPhone’a SE nadal trzyma się. Edycja 2022 iPhone SE zaczyna się od 429 dolarów — wzrost cen o 30 dolarów w stosunku do poprzedniej generacji. 

Spędziłem kilka tygodni używając iPhone SE jako mój główny telefon z powrotem w marcu, i poza koniecznością dostosowania przechodząc z iPhone 13 Pro Max i jego masywny (w porównaniu) 6,7-calowy wyświetlacz, cieszyłem się wracając do mniejszego, bardziej poręczny iPhone. Jeśli chcesz tl;dr wersja, która nie będzie zepsuć recenzję, to powiem tylko to: iPhone SE to prawdziwa uczta. 

Design

O designie iPhone’a SE nie pozostało wiele do powiedzenia. Jest to ten sam projekt, co iPhone SE z 2020 roku, który wykorzystuje ten sam projekt, co iPhone 8. Jako odświeżenie, to przekłada się na iPhone’a z 4,7-calowym wyświetlaczem Retina o rozdzielczości 1334×750. 

Istnieją duże ramki nad i pod wyświetlaczem, z których oba służą jako przypomnienie, jak rozpieszczony staliśmy się przez wyświetlacze, które rozciągają się od krawędzi do krawędzi w nowoczesnych projektach iPhone. 

Broda” pod wyświetlaczem to ikoniczny przycisk domowy Apple z Touch ID, który służy do odblokowywania telefonu, zatwierdzania zakupów Apple Pay i logowania się do aplikacji.

2020-01-27-at-11-10-29-am.jpg

Na „czole” nad wyświetlaczem mieści się 7-megapikselowa kamera FaceTime oraz słuchawka. Wokół całego urządzenia znajdują się zaokrąglone krawędzie, co stanowi kolejny kontrast z kwadratową konstrukcją iPhone’a 13. 

Po prawej stronie iPhone’a SE znajduje się przycisk boczny, który służy do włączania/wyłączania oraz wybudzania lub blokowania telefonu. Na lewej krawędzi znajdują się przyciski zwiększania i zmniejszania głośności oraz przełącznik wyciszenia. Na spodzie telefonu znajduje się port Lighting służący do ładowania lub synchronizacji telefonu. 

Z tyłu iPhone SE znajduje się pojedynczy 12-megapikselowy szeroki aparat fotograficzny oraz lampa błyskowa. Tylny panel i wyświetlacz telefonu wykorzystują to samo szkło, które jest używane na plecach iPhone’a 13 — które, jak twierdzi Apple, jest najtwardszym szkłem stosowanym w smartfonach. Aby było jasne, nie jest to to samo szkło Ceramic Shield, które jest używane na ekranie iPhone’a 13.

iPhone SE jest dostępny w trzech różnych kolorach. Jest Midnight (czarny), Starlight (biały) i Product(RED). Używałem wersji Starlight i naprawdę ją lubię. 

Jednym z aspektów iPhone SE chciałbym, aby Apple zmienił jest dodanie MagSafe do tyłu telefonu. MagSafe ma morfed do funkcji, która jest o więcej niż środki do ładowania iPhone. Istnieje duża liczba akcesoriów, które działają z MagSafe jak Apple’s własny portfel MagSafe, Moment’s MagSafe uchwyty telefonu do fotografii lub niezliczone przypadki, które istnieją teraz dla iPhone 12, iPhone 13 i iPhone 14. 

Wydajność

O ile wygląd iPhone’a SE jest czymś, co wszyscy już widzieliśmy, o tyle to, co jest w środku najnowszego iPhone’a SE, to duża zmiana. W iPhone SE Apple zastosował ten sam procesor – A15 Bionic – który znajduje się w iPhone 13. Nowsza linia iPhone’a 14 wykorzystuje procesor A16 Bionic, ale to nie znaczy, że A15 jest powolny lub przestarzały.

A15 Bionic to 6-rdzeniowy procesor, z 2 rdzeniami wydajności i 4 rdzeniami efektywności. Ma też 4-rdzeniowy GPU i 16-rdzeniowy Neural Engine. Apple nie publikuje i nie mówi o ilości pamięci w swoich urządzeniach mobilnych, ale mogę potwierdzić, że iPhone SE ma 4GB pamięci. 

Nie jestem wielkim fanem korzystania z benchmarków do określenia ogólnej wydajności urządzenia, czy to komputer, tablet czy smartfon. Byłem jednak ciekawy, jak iPhone SE wypada w porównaniu z iPhone’em 13 Pro Max – biorąc pod uwagę, że mają ten sam procesor – a także z Pixelem 6 Pro z procesorem Google Tensor pierwszej generacji. 

Przeprowadziłem test CPU w Geekbench 5 na wszystkich trzech urządzeniach. W momencie premiery iPhone SE trzymał się z dala od Pixela 6 Pro i iPhone’a 13 Pro Max. Pixel 6 Pro uzyskał wynik 932 dla testu jednordzeniowego i 2,139 dla testu wielordzeniowego. iPhone 13 Pro Max uzyskał odpowiednio 1,741 i 4,316. iPhone SE uzyskał wynik 1,731 i 4,466 w tych samych testach jedno- i wielordzeniowych. Ujmując to inaczej – iPhone SE jest niemal dwukrotnie szybszy od kosztującego 899 dolarów Pixela 6 Pro, flagowego telefonu Google. Jeśli to nie wystarczy, by zrobić na Was wrażenie, to pozwólcie, że ujmę to jeszcze inaczej. iPhone SE za 429 dolarów jest tak samo szybki jak iPhone 13 Pro Max firmy Apple. 

Dla porównania, iPhone 14 Pro Max uzyskał 1,856 w teście jednordzeniowym i 5,375 w teście wielordzeniowym. Ale można się spodziewać, że iPhone SE nie jest tak szybki jak procesor obecnej generacji. Jednak w porównaniu z wynikiem Pixel 7 Pro, który wynosi 1,043 dla pojedynczego rdzenia i 3,059 dla multi-core, iPhone SE nadal biegnie wokół układu Tensor drugiej generacji Google.

Moje osobiste doświadczenia potwierdzają, że iPhone SE był tak samo szybki jak iPhone 13 Pro Max (mój główny telefon w tamtym czasie). Jest to zauważalne nie tylko w tym, jak szybko otwierają się aplikacje lub podczas wielozadaniowości, ale także podczas zmiany między trybami aparatu, na przykład. 

Kolejną korzyścią z zastosowania A15 Bionic w iPhone SE jest dodanie łączności 5G. Dokładniej, dostaniesz Sub-6 5G, a nie mmWave. Nie wiem, jaki wpływ ma 5G na żywotność baterii w iPhone SE, ponieważ AT&T nadal nie uruchomił 5G, gdzie mieszkam. 

Podczas gdy brak mmWave może być rozczarowaniem dla niektórych, zgadzam się z redaktorem ZDNet Staff Editor June Wan, który napisał o braku mmWave na iPhone SE nie jest wielką sprawą. Jeśli iPhone SE był dwa razy droższy, to na pewno. Ale na 429 dolarów, brak mmWave jest nie problem. Dla tych, którzy nie są zaznajomieni, mmWave jest najszybszy smak 5G obecnie dostępne, ale rollout był powolny i sporadyczny i wymaga, aby być bardzo blisko wieży, a często jest utrudnione przez okna lub nawet drzew.

Samotny 12-megapikselowy aparat nie jest slouch. Chociaż Apple nie uaktualnić sam sprzęt, aparat korzysta z procesora A15 Bionic i jego procesora sygnału obrazu. Efektem końcowym jest aparat, który robi wyraźne i ostre zdjęcia bez żadnego majstrowania przy ustawieniach. Otwórz aparat, zrób zdjęcie i udostępnij. 

Zrobiłem wiele zdjęć tym telefonem i mogę szczerze powiedzieć, że nie zrobiłem żadnego, gdzie czułem, że doświadczenie aparatu nie było na równi z iPhone 13 Pro Max, z zastrzeżeniem, że Pro Max ma trzy aparaty do iPhone SE’s jeden obiektyw. Zamiast pokazywać wam zdjęcia przypadkowych przedmiotów codziennego użytku lub nudne zdjęcia żywności, podzielę się tym jednym z moich psów.

7-megapikselowa kamera FaceTime jest również wyraźna i ostra. Byłem pod wrażeniem, jak wyraźny obraz pojawił się w testach FaceTime z moją żoną. 

Jeśli chodzi o czas pracy na baterii, Apple twierdzi, że dodał około dwóch godzin do baterii iPhone SE w porównaniu do drugiej generacji iPhone SE. To równa się 15 godzinom odtwarzania wideo, w porównaniu z 13 godzinami poprzedniego modelu. 

W moim przypadku czas pracy na baterii nie był zbliżony do tego, co oferuje iPhone 13 Pro Max, ale można się tego spodziewać. Bateria w 2022 iPhone SE jest 1,624 mAh, podczas gdy bateria w iPhone 13 Pro Max jest ogromny 4,352 mAh. Dla odniesienia, bateria 2020 iPhone SE jest 1,821 mAh. 

To powiedziawszy, udało mi się uzyskać ponad 3 godziny czasu ekranowego podczas testów w ciągu typowego dnia, zanim musiałem sięgnąć po ładowarkę. To wystarczająco dużo dla kogoś, kto nie żyje na swoim telefonie, stale sprawdzając media społecznościowe, wiadomości lub e-mail. Jeśli uważasz się za użytkownika mocy, prawdopodobnie znajdziesz iPhone SE czas pracy na baterii brakuje. 

Chciałbym, żeby Apple podniósł bazową pamięć masową z 64 GB do 128 GB, zwłaszcza przy wzroście ceny. Zamiast tego, można dostać 64GB za 429 dolarów, 128GB za 479 dolarów i 256GB za 579 dolarów.

Podsumowanie


Aktualizacje, które Apple wprowadził do iPhone’a SE, sprawiają, że jest on na bieżąco z nowoczesną technologią pod względem wydajności i łączności 5G, częściowo dzięki A15 Bionic. Jest to telefon, który działa iOS 16 teraz i będzie nadal otrzymywać aktualizacje iOS przez następne kilka lat.

Apple dopracował recepturę, jaką jest iPhone SE, udoskonalając telefon, który już wcześniej był strzałem w dziesiątkę. Niezależnie od tego, czy zarządzasz flotą pracowników, których musisz wyposażyć w iPhone’a, czy jesteś po prostu kimś, kto lubi mniejsze iPhone’y, iPhone SE to łatwy wybór. Lepszego telefonu w tej cenie po prostu nie znajdziesz.

FAQ


Czy warto kupić iPhone’a SE (2022)?
Aktualizacje, które Apple wprowadziło do iPhone’a SE, sprawiają, że jest on na bieżąco z nowoczesną technologią pod względem wydajności i łączności 5G, częściowo dzięki A15 Bionic. Jest to telefon, który działa iOS 16 teraz i będzie nadal otrzymywać aktualizacje iOS przez następne kilka lat. Apple dopracował recepturę, jaką jest iPhone SE, udoskonalając telefon, który już wcześniej był strzałem w dziesiątkę. Niezależnie od tego, czy zarządzasz flotą pracowników, których musisz wyposażyć w iPhone’a, czy jesteś po prostu kimś, kto lubi mniejsze iPhone’y, iPhone SE to łatwy wybór. W tej cenie po prostu nie znajdziesz lepszego telefonu.

Jakie są wady i zalety iPhone’a SE (2022)?

Plusy: Ponadczasowy design, świetny aparat, imponująca wydajność, cena, 5G

Minusy: Czas pracy na baterii może być problemem dla niektórych

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top