Brytyjska jednostka Silicon Valley Bank sprzedana HSBC za 1 funta

Brytyjski oddział Silicon Valley Bank został sprzedany za symboliczną kwotę 1 funta po zamknięciu instytucji finansowej przez regulatorów.

Nabywcą jest londyński bank HSBC plc, który ogłosił dziś przejęcie. HSBC stwierdził, że „transakcja kończy się natychmiast”. W sprzedaży pośredniczył rząd Wielkiej Brytanii i Bank Anglii.

„Dziś rano rząd i Bank Anglii ułatwiły prywatną sprzedaż Silicon Valley Bank UK do HSBC” – powiedział w oświadczeniu kanclerz Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt – „Depozyty będą chronione, bez wsparcia podatników”.

Silicon Valley Bank był ważnym dostawcą usług finansowych dla branży technologicznej. Według strony internetowej firmy, jej klienci obejmowali około połowy wszystkich startupów wspieranych przez venture i firm z sektora nauk przyrodniczych w USA. Współpracowała również z wieloma inwestorami technologicznymi. 

W ubiegłą środę bank ujawnił, że poniósł stratę w wysokości 1,8 mld dolarów na sprzedaży papierów wartościowych. Podał też niższe od oczekiwanych depozyty za luty. Akcje spółki matki Silicon Valley Bank, SVB Financial Group Inc. spadły następnego dnia, a klienci pospiesznie wycofali swoje fundusze.

Rozwój sytuacji spowodował, że regulatorzy zamknęli Silicon Valley Bank w piątek w ruchu, który wysłał fale uderzeniowe przez przemysł technologiczny. Zamknięcie wpłynęło na startupy nie tylko w USA, ale także w innych krajach, w których bank prowadził działalność, w tym w Wielkiej Brytanii.

Silicon Valley Bank uruchomił swoją jednostkę w Wielkiej Brytanii, SVB UK Ltd., w 2004 roku i przez lata podobno pozyskał ponad 3,500 lokalnych klientów. Wielu z tych klientów to startupy i firmy z branży nauk przyrodniczych. SVB UK zarządzał depozytami o wartości 6,7 mld funtów – ujawnił dziś HSBC w komunikacie prasowym ogłaszającym przejęcie firmy.

HSBC jest jednym z największych banków na świecie z ponad 2,9 bilionami dolarów w zarządzanych aktywach. Przejęcie SVB UK zostało przeprowadzone przez brytyjską filię HSBC, która posiada 14 milionów klientów w całej Wielkiej Brytanii. 

Po upadku Silicon Valley Bank w piątek, Bank Anglii ogłosił plany postawienia SVB UK w stan upadłości. Ten ruch mógł podobno stworzyć problemy z płynnością dla lokalnych klientów. Przejęcie SVB UK przez HSBC zapobiegło procedurze upadłościowej. 

„Działalność SVB UK będzie nadal prowadzona w normalnym trybie przez SVB UK”, powiedział Bank Anglii w oświadczeniu. „Wszystkie usługi będą nadal działać normalnie, a klienci nie powinni zauważyć żadnych zmian”.

Silicon Valley Bank jest jedną z dwóch dużych instytucji finansowych, które regulatorzy zamknęli w ostatnich dniach. W niedzielę regulatorzy stanu Nowy Jork zamknęli Signature Bank Corp. który miał ponad 100 miliardów dolarów aktywów pod zarządzaniem na koniec 2022 roku. Ta ostatnia firma była głównym dostawcą usług pożyczkowych dla branży kryptowalutowej.

W niedzielę rząd Stanów Zjednoczonych ogłosił plany wsparcia nieubezpieczonych depozytów w Silicon Valley Bank i Signature Bank. Departament Skarbu USA stwierdził, że klienci firm otrzymają pełny dostęp do swoich depozytów. Dodatkowo Zarząd Rezerwy Federalnej udostępnił dodatkowe środki, aby pomóc innym bankom w przetwarzaniu wypłat.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top