UE przyznaje 50 tys. euro trzem pionierom innowacji społecznych

UE ogłosiła trzech zwycięzców Europejskiego Konkursu Innowacji Społecznych (EUSIC), którego celem jest znalezienie pionierskich rozwiązań dla wyzwań społecznych.

Wyzwanie z 2022 r., nazwane „przyszłością mieszkania”, zostało opracowane w celu przyciągnięcia uczestników, którzy mogą przyspieszyć przystępność cenową, zrównoważony rozwój i ponowne wymyślenie europejskich dzielnic mieszkaniowych.

„Innowacje społeczne mają kluczowe znaczenie dla zwiększenia odporności i wspierania transformacji naszych gospodarek, stawiając ludzi na pierwszym miejscu” – powiedział Hubert Gambs, zastępca dyrektora generalnego Komisji Europejskiej ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP.

„Dzięki temu konkursowi, który w tym roku obchodzi swoją dziesiątą edycję, wspieramy innowacje społeczne, które przyniosą wartość społeczną, środowiskową i gospodarczą jednocześnie”. Trzej zwycięzcy edycji 2022 są innowatorami społecznymi w znacznym stopniu przyczyniającymi się poprzez swoje innowacyjne projekty do przyszłości naszego życia” – dodał Gambs.

Trzej zwycięzcy, którzy otrzymają nagrodę w wysokości 50 000 euro, to:

ReLearn (Włochy)

Startup z Turynu opracował inteligentne czujniki, które można zainstalować na istniejących koszach. Czujniki monitorują codzienną produkcję odpadów i ich sortowanie w wyznaczonych koszach za pomocą AI. Następnie dostarczają raporty i sugerują najlepsze praktyki zarządzania odpadami poprzez podejście gamifikacyjne, które ułatwia zaangażowanie społeczności.

W ten sposób ReLearn może pomóc firmom i gminom zmniejszyć ich wpływ na środowisko. Firma twierdzi, że jej produkt może osiągnąć 60% wzrost wskaźników recyklingu. Jak dotąd działa w trzech krajach i ośmiu różnych miastach.

Sostre Cívic (Hiszpania)

Sostre Cívic wdraża alternatywny model mieszkalnictwa, aby rozwiązać problemy z dostępnością i przystępnością cenową prywatnej własności. Promuje spółdzielcze budownictwo mieszkaniowe, w którym własność zbiorowa zapobiega spekulacji, ponieważ uniemożliwia indywidualne czerpanie zysków ze sprzedaży lub wynajmu nieruchomości.

Członkowie kolektywu, którzy są jednocześnie właścicielami nieruchomości, mogą zamieszkiwać w domach przez bardzo długi czas lub bezterminowo. Są oni zobowiązani do wniesienia wkładu początkowego i płacenia miesięcznych rat, które pochodzą z kosztów nabycia, utrzymania i eksploatacji projektu mieszkaniowego – ale nie z trendów na rynku nieruchomości.

Sostre Cívic, która pierwotnie rozpoczęła działalność jako stowarzyszenie, jest pierwszą spółdzielnią mieszkaniową w Katalonii i jak dotąd liczy 17 projektów i 86 mieszkań w użyciu.

Efficient Energy Technology (Austria)

Aby ułatwić mieszkańcom korzystanie z energii słonecznej bez konieczności instalowania paneli słonecznych, firma Efficient Energy Technology opracowała małą elektrownię słoneczną, przeznaczoną do montażu na balkonach.

Tak zwana SolMate może być podłączona do gniazdka i zasilać mieszkanie w energię odnawialną. Dzięki zastrzeżonej technologii pomiarowej SolMate dostarcza prąd, gdy jest potrzebny, a resztę magazynuje. W ten sposób może również działać jako zapasowy generator energii elektrycznej w przypadku awarii zasilania. Produkt jest dostarczany wraz z aplikacją i według startupu może pokryć około 60% zapotrzebowania domu na energię elektryczną, oszczędzając przy tym około 16 000 kg CO2.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top