5 wysokopłatnych zawodów, które możesz zdobyć bez dyplomu wyższej uczelni

Wiele osób marzy o pójściu na studia, ale są one drogie. Koszty czesnego, zakwaterowania i książek wpędzają wielu w długi po ukończeniu studiów. I w zależności od kierunku studiów, może to zająć dziesiątki lat, aby zakończyć spłatę tych kredytów studenckich.

Ale zdobycie dyplomu wyższej uczelni nie jest jedyną drogą do świetlanej przyszłości finansowej. Przedstawiamy pięć zawodów, które nie wymagają ukończenia studiów, a mimo to są bardzo dobrze płatne.

Kierownik ds. transportu, magazynowania lub dystrybucji

Kierownicy ci są często zatrudniani przez firmy spedycyjne lub ciężarowe i zajmują się wysyłaniem, trasowaniem i śledzeniem towarów, a także zapewnieniem przestrzegania zasad bezpieczeństwa przez pracowników. Podczas gdy nie jest wymagane wykształcenie wyższe, konieczne jest co najmniej pięcioletnie doświadczenie w branży transportowej lub logistycznej. Ta kategoria zawodowa jest najlepiej płatna dla osób bez wykształcenia wyższego.

Dobrze płatna praca

Pilot komercyjny

Jeśli fascynują Cię samoloty, to możesz zostać pilotem komercyjnym, nawet jeśli nie masz wykształcenia kierunkowego. Piloci, oczywiście, latają samolotami, ale muszą również sprawdzać stan samolotu, składać plany lotu i komunikować się z kontrolą ruchu lotniczego, wśród innych obowiązków.

Piloci komercyjni różnią się od pilotów linii lotniczych tym, że ci pierwsi mogą latać samolotami czarterowymi, obsługiwać karetki pogotowia lotniczego i wykonywać loty rolnicze, takie jak opylanie upraw. Zazwyczaj pracują w nieregularnym lub zmiennym harmonogramie. Piloci liniowi pracują głównie dla dużych linii lotniczych, które przewożą pasażerów i ładunki według stałego harmonogramu, który może obejmować weekendy i noce.

Detektyw policyjny

Jeśli jesteś fanem telewizyjnych programów o policjantach, to może być kariera dla Ciebie. Detektywi zbierają dowody możliwych przestępstw, przeprowadzają wywiady, oceniają dokumentację i biorą udział w nalotach i aresztowaniach. W większych jednostkach mogą specjalizować się w takich dziedzinach jak zabójstwa czy oszustwa. Praca ta może być stresująca, ponieważ pracuje się z ofiarami przestępstw i wypadków, a także może się zdarzyć, że trzeba będzie pracować w niebezpiecznych miejscach lub spotkać się z niebezpiecznymi ludźmi. Może to być jednak satysfakcjonująca praca dla tych, którzy lubią pomagać innym lub rozwiązywać zagadki.

Detektyw policyjny

Programista internetowy

Zmieniające się środowisko biznesowe wymaga większej liczby programistów internetowych, którzy wiedzą, jak tworzyć i utrzymywać strony internetowe. Programiści stron internetowych często specjalizują się w pracy „front-end“ (projektowanie układu strony internetowej oraz integrowanie aplikacji i grafiki) lub „back-end“ (techniczna budowa strony internetowej i pisanie kodu, który pozwala jej funkcjonować). Programiści mają kilka opcji, jeśli chodzi o rodzaj środowiska, w którym chcą pracować, ponieważ ich umiejętności są istotne dla wielu branż, w tym ubezpieczeń, handlu elektronicznego, publikacji i finansów, aby wymienić tylko kilka. Wielu programistów internetowych jest również samozatrudnionych.

Instalator sieciowy lub naprawiacz

Instalatorzy i monterzy sieci pracują z prądem o wysokim napięciu, instalując i naprawiając kable elektryczne i światłowody na słupach telefonicznych w całym kraju. Jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych opcji kariery na naszej liście, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo porażenia prądem. Jest to również jedna z najbardziej wymagających fizycznie prac, ponieważ musisz być w stanie wspinać się na słupy energetyczne i pracować na dużych wysokościach, być może w zamkniętym wiadrze nad ciężarówką. Możesz również pracować w upale lub na mrozie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top