Czy nieliniowe dni pracy będą nową pracą hybrydową?

Przez długi czas koncepcja równowagi między życiem zawodowym a prywatnym wydawała się być nieosiągalnym mitem; wystarczyła globalna pandemia i wynikające z niej rządowe blokady, aby pokazać pracodawcom, że ich pracownicy mogą pracować zdalnie i nadal wykonywać swoją pracę.

W rzeczywistości badania wykazują, że pracownicy zdalni pracują więcej godzin niż osoby pracujące w biurze przez część lub cały tydzień – pracownicy zdalni pracują średnio 8,7 godzin tygodniowo w porównaniu z ich kolegami pracującymi w biurze, którzy pracują średnio 6,5 godzin.

Po wybuchu epidemii wiele organizacji przekonało się, że elastyczne warunki pracy powinny być stałym elementem wyposażenia.

Badania pokazują, że przyjęcie bardziej elastycznego podejścia do miejsca pracy nie tylko poprawia równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, ale także nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne.

Jednak dla niektórych pracowników zdalnych prawdziwa elastyczność nie dotyczy tylko fizycznej lokalizacji. Coraz częściej zwraca się w stronę nieliniowych lub asynchronicznych stylów pracy, które zasadniczo pozwalają pracownikom zdalnym na pracę według własnego harmonogramu, zamiast podążać za tradycyjnym modelem 9-5.

Czym jest nieliniowy dzień pracy?

Założenie nieliniowego stylu pracy jest proste: pracownicy zdalni koncentrują się na wynikach, a nie na zadaniach, które muszą wykonać do określonej daty lub godziny, na przykład osiągając tygodniowe lub nawet miesięczne cele lub napędzając przychody w kwartale, zamiast koncentrować się na projektach lub codziennym przebiegu pracy.

Dlaczego niektórzy pracownicy o to zabiegają?

Od rodziców, którzy chcieliby mieć więcej czasu w ciągu dnia na spędzenie czasu z dziećmi, po maratończyków, którzy muszą trenować do trzech godzin, praca nieliniowa pozwala pracownikom na segmentację dni, zarządzanie własnymi harmonogramami i dopasowanie pracy do rzeczy, które są dla nich ważne.

Korzyści mogą odnieść również pracownicy neurodydaktyczni; osoby z ADHD często uważają, że są najbardziej produktywne w nocy i dlatego śpią później rano.

Jakie są plusy i minusy i które firmy są otwarte na zmiany?

Korzyści z nieliniowej pracy są wielorakie: nie tylko daje ona pracownikom możliwość pracy wtedy, kiedy są najbardziej produktywni, ale także daje członkom zespołu autonomię, by mogli to robić. I choć niektórzy pracodawcy mogą wzdragać się przed pomysłem dania swoim pracownikom wolnej ręki, praca nieliniowa może sprawić, że zespoły będą bardziej wydajne, a pracownicy będą mogli się rozwijać i często wykazywać większe zaangażowanie i dyscyplinę w pracy.

Istnieją jednak pewne wyzwania, których nie można pominąć. Praca nieliniowa wymaga organizacji i komunikacji, zwłaszcza jeśli zespoły muszą wykonać zadanie przez jednego członka, zanim inny będzie mógł rozpocząć swoją część pracy. Istnieje również niebezpieczeństwo utraty zaangażowania, z czym mogą zmagać się wszyscy pracownicy zdalni, którzy nie widują się z członkami zespołu twarzą w twarz w regularnych odstępach czasu.

Dobrą wiadomością jest to, że wiele organizacji już teraz skłania się ku idei nielinearnej pracy i nie bez powodu: według najnowszych badań 37% europejskich pracowników jest gotowych zrezygnować z pracy, jeśli nie zostaną im zaoferowane elastyczne godziny pracy, a nieco ponad dwie trzecie (69%) zaakceptowałoby obniżkę wynagrodzenia w zamian za elastyczne godziny pracy.

Szukasz prawdziwej elastyczności, jeśli chodzi o równowagę między pracą a życiem prywatnym? Odkryj trzy poniższe oferty pracy, które oferują elastyczne godziny pracy.

Database DevOps Engineer, Salesforce, Dublin

Salesforce jest światowym liderem w dziedzinie oprogramowania do zarządzania relacjami z klientami (CRM) i jest pionierem przejścia na chmurę obliczeniową. Oferuje również swoim pracownikom elastyczne miejsca pracy stwierdzając na stronie internetowej firmy, że w naszym „zawsze połączonym świecie, nie ma już sensu oczekiwać, że pracownicy będą pracować na ośmiogodzinną zmianę i z powodzeniem wykonywać swoje zadania.”

Salesforce Dublin zatrudnia Database DevOps Engineer z silnym zapleczem bazodanowym i zapleczem chmury publicznej do pracy w zespole, który jest odpowiedzialny za architekturę, projektowanie, rozwój i testowanie następnej generacji systemów zarządzania relacyjnymi bazami danych (RDBMS). Kandydaci powinni posiadać tytuł licencjata w dziedzinie informatyki lub inżynierii, certyfikat chmury oraz doświadczenie w zakresie powiązanych technologii chmurowych. Zobacz pełny opis stanowiska tutaj.

Inżynier danych – Python, HUMAN CAPiTAL, Amsterdam

HUMAN CAPiTAL rekrutuje Data Engineer – Python dla klienta z siedzibą w Amsterdamie, który specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania wykorzystywanego przez instytucje opieki zdrowotnej, które pomaga pracownikom medycznym obliczyć i zmniejszyć ryzyko zakażeń pooperacyjnych. W tej roli będziesz utrzymywać i ulepszać wewnętrzną hurtownię danych oraz tworzyć przepływy danych, aby wspomóc pracę naukowców zajmujących się danymi. Będziesz tworzyć i utrzymywać komponenty ETL, tworzyć testy w celu automatyzacji kontroli integralności danych, rozwiązywać problemy z dostępnością i integralnością danych oraz zarządzać i monitorować procedury gromadzenia danych.

Oprócz opcji zdalnych lub hybrydowych modeli pracy, ta rola oferuje również elastyczne godziny pracy. Wymagane jest posiadanie tytułu licencjata, najlepiej w dziedzinie informatyki, biegłość w posługiwaniu się językiem Python i SQL wraz ze znajomością systemu Linux oraz doskonała znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie. Aplikuj tutaj.

Azure Operations Specialist, Rencore, Monachium lub zdalnie

Współpracując z resztą zespołu operacyjnego IT, Specjalista ds. Operacji Azure będzie miał za zadanie zarządzać infrastrukturą chmurową Rencore poprzez planowanie i wdrażanie bieżących systemów chmurowych przy jednoczesnym zachowaniu perspektywy bezpieczeństwa i usprawnień, która jest zgodna z wymaganiami architektury od zespołu produktowego i szerszymi planami biznesowymi. Idealny kandydat będzie miał doświadczenie w budowaniu i utrzymywaniu platform chmurowych Microsoft Azure oraz rozwiązań technologicznych. Doświadczenie z PowerShell jest dodatkowym atutem. Otrzymasz również możliwość wyboru pracy z Monachium lub zdalnie z elastycznymi godzinami pracy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top