Program UE o wartości 7,5 mln euro ma pomóc ukraińskim MŚP w czerpaniu korzyści z jednolitego rynku

Komisja Europejska uruchomiła nowy program dotacji o wartości 7,5 mln euro, który ma pomóc ukraińskim MŚP w integracji i czerpaniu korzyści z jednolitego rynku.

” OFERUJEMY WYMIERNE WSPARCIE FINANSOWE DLA MAŁYCH UKRAIŃSKICH FIRM I PRZEDSIĘBIORCÓW.

Tak zwany program ReadyForEU obejmuje dwa zaproszenia do składania wniosków skierowane do ukraińskich firm i przedsiębiorców: Business Bridge oraz Erasmus dla młodych przedsiębiorców – Ukraina. Zaproszenia są następstwem niedawnego wejścia tego kraju do programu Jednolitego Rynku, który również zapewnia finansowanie.

Business Bridge

Działanie to, dysponujące budżetem w wysokości 4,5 mln euro, oferuje małym i średnim przedsiębiorstwom, które ucierpiały w wyniku wojny, wsparcie finansowe w postaci bonów. Umożliwią one przedsiębiorstwom dostęp do usług i udział w targach w UE.

Specjalne konsorcjum organizacji biznesowych wybierze do 1 500 ukraińskich MŚP zorientowanych na wzrost i zrównoważony rozwój, które otrzymają do 2 500 euro. Celem dotacji jest pokrycie kosztów związanych z usługami wsparcia dla przedsiębiorstw, takimi jak doradztwo prawne, finansowe lub organizacyjne.

Według Komisji, zaproszenie to nie tylko wesprze zaangażowane przedsiębiorstwa i przyspieszy odbudowę ukraińskiej gospodarki, ale także zapewni alternatywne rynki zbytu dla przedsiębiorstw z UE, po utracie rynku rosyjskiego i białoruskiego.

Program Erasmus dla młodych przedsiębiorców – Ukraina

Dysponując budżetem w wysokości 3 mln euro, drugie zaproszenie ma na celu umożliwienie nowym ukraińskim przedsiębiorcom zdobycie doświadczenia biznesowego w innych krajach europejskich.

W jego ramach organizacje na Ukrainie i w UE wybiorą do 430 przedsiębiorców i dopasują ich do przedsiębiorców przyjmujących z siedzibą w bloku. Zapewni im również wsparcie finansowe i pokryje koszty utrzymania i podróży.

Działanie to będzie realizowane w ramach istniejącego już programu Erasmus dla młodych przedsiębiorców.

„Europa jest zdecydowana wspierać udaną integrację Ukrainy z jednolitym rynkiem” – powiedział w oświadczeniu Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego. „Dzięki ogłoszonym dziś zaproszeniom do składania wniosków oferujemy małym ukraińskim firmom i przedsiębiorcom konkretne wsparcie finansowe w celu tworzenia nowych partnerstw z innymi europejskimi firmami i rozszerzania działalności na terytorium UE.”

Ukraińskie MŚP i przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski w ostatnim kwartale tego roku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top