Oto dlaczego obniżenie cen insuliny pozwoli Big Pharmie zaoszczędzić pieniądze.

Producent insuliny Novo Nordisk powiedział we wtorek, że obniży ceny katalogowe niektórych swoich produktów insulinowych nawet o 75% do końca roku, idąc w ślady Eli Lilly, która ogłosiła podobną decyzję na początku miesiąca. Eksperci oczekują, że trzeci producent insuliny w USA, Sanofi, pójdzie w jego ślady.

Obniżki cen następują po latach eskalacji publicznego sprzeciwu wobec gwałtownych podwyżek cen insuliny przez firmy, które wielu zwolenników określiło jako gouging cenowy. Analiza z 2018 r. wykazała, że ceny insuliny są w USA od pięciu do dziesięciu razy wyższe niż w innych krajach o wysokim dochodzie, a średnie standardowe jednostki insuliny kosztują prawie 100 dolarów. Koszt wytworzenia produktów, nawet nowszych insulin, zwykle spada poniżej 10 dolarów.

W swoim wtorkowym oświadczeniu Novo Nordisk powiedział, że obniży ceny kilku produktów, w tym Levemir, Novolin, NovoLog i NovoLog Mix 70/30. Dzięki 75-procentowej obniżce, cena 10-ml fiolki NovoLog spadnie z 289,36 USD do 72,34 USD. NovoLog Mix 70/30 FlexPen spadnie z 558,83 do 139,71 dolarów.

Wśród publicznego oburzenia z powodu cen, ustawodawcy również pracowali nad sposobami wymuszenia cen w dół. Dobrowolne obniżki cen przez firmy są ściśle związane z federalnym limitem cenowym, który wszedł w życie w tym roku dzięki ustawie o redukcji inflacji z 2022 roku. Ustawa ogranicza out-of-pocket koszty insuliny do 35 dolarów miesięcznie dla beneficjentów Medicare Part D. Kiedy Eli Lilly obniżył swoje ceny na początku tego miesiąca, ogłosił również programy, które ograniczają miesięczne koszty insuliny do 35 USD dla osób z ubezpieczeniem komercyjnym, a także nieubezpieczonych. Novo Nordisk nie zaoferował takiego limitu w swoim dzisiejszym oświadczeniu, choć odnotował szereg umów i programów.

Ale podczas gdy obniżki cen mogą wydawać się związane z zeszłoroczną ustawą o redukcji inflacji, eksperci od polityki zdrowotnej i ustawodawcy zauważają, że nieco starsze prawo może być prawdziwym impulsem za dramatycznymi cięciami – Amerykański Plan Ratunkowy z 2021 roku. Ustawa zawierała szereg przepisów mających na celu poprawę dostępu do opieki zdrowotnej i przystępności, w tym jeden, który eliminuje limit rabatów, które firmy farmaceutyczne są zobowiązane do płacenia Medicaid. Jeśli limit został zniesiony z cenami katalogowymi insuliny ustawionymi tak, jak są teraz, producenci insuliny mogliby być zmuszeni do płacenia programom Medicaid więcej niż cena ich produktów insulinowych za każdym razem, gdy program Medicaid musiał pokryć jeden, prawdopodobnie w sumie dziesiątki milionów dolarów w płatnościach dla Medicaid. Ale dzięki niższym cenom katalogowym Eli Lilly i Novo Nordisk unikną tych dodatkowych płatności. Pułap rabatów jest ustawiony do zniesienia 1 stycznia 2024, który jest również, gdy firmy cięcia cen będzie w pełni kopać w.

Pułap programu rabatów jest trochę skomplikowany, więc tutaj jest podział, jak to działa. Wszystko wywodzi się z Medicaid Drug Rebate Program (MDRP), uchwalony przez Kongres w ramach Omnibus Budget Reconciliation Act z 1990 roku. Prostym celem MDRP było upewnienie się, że Medicaid płacił najniższą lub najlepszą możliwą cenę za leki na receptę. W związku z tym producenci leków, którzy chcą, aby ich leki były pokrywane przez Medicaid, muszą zawrzeć umowę rabatową, na mocy której Medicaid zgadza się na pokrycie i zakup ich produktów tak długo, jak długo producenci leków zwracają im rabat, aby utrzymać koszty na jak najniższym poziomie. Koszt rabatu opiera się na zestawie formuł, które uwzględniają takie rzeczy jak rodzaj leku – markowy lub generyczny – i ceny rynkowe.

Zimne obliczenia

Dla leku marki, podstawowy rabat, że producent leków będzie płacić Medicaid jest 23,1 procent średniej ceny producenta lub różnica między średnią ceną i najlepszą (najniższą) cenę, w zależności od tego, co jest wyższe. W przykładzie przedstawionym przez federalną Medicaid and CHIP Payment and Access Commission (MACPAC), jeśli lek markowy ma średnią cenę producenta 100 dolarów, a najlepsza cena rynkowa wynosi 88 dolarów, producent leku zapłaci standardowy procent, równy 23,10 dolarów, za podstawowy rabat. Ale jeśli średnia cena wynosi 100 dolarów, a najlepsza cena wynosi 70 dolarów, podstawowy rabat wyniesie 30 dolarów.

Jest jeszcze jeden kluczowy element do obliczenia rabatu: inflacja. Jeśli producent leku podnosi swoje ceny szybciej niż inflacja, to producent leku musi również zwrócić różnicę między obecną średnią ceną a ceną, jaką lek by osiągnął, gdyby wzrost cen po prostu odpowiadał inflacji. Oblicza się to na podstawie „bazowej” średniej ceny producenta – jest to cokolwiek, co średnia cena leku była tuż przed rozpoczęciem programu rabatowego, lub, dla nowych leków, początkowa średnia cena producenta leku. Z tą bazową ceną, programy Medicaid obliczają, jaka byłaby aktualna cena w oparciu o ogólną inflację, tj. wskaźnik cen konsumpcyjnych dla wszystkich konsumentów miejskich (CPI-U). Następnie Medicaid odejmuje bazową cenę od aktualnej średniej ceny, a producenci leków płacą różnicę oprócz podstawowego rabatu – ale tylko do pewnego momentu.

Zgodnie z obowiązującym prawem, rabat był ograniczony do aktualnej średniej ceny. To znaczy, producenci leków nie będą zobowiązani do zapłaty rabatu, który przekroczył 100 procent średniej ceny producenta ich leku. Ale, z cenami leków gwałtownie przekraczającymi inflację, oznaczało to, że dużo pieniędzy zostało na stole. Federalna analiza rabatów na leki w 2012 r., na przykład, wykazała, że 54 procent rabatów na leki markowe pochodziło z komponentu inflacyjnego. A w 2019 roku limit rabatów pozwolił producentom leków uniknąć płacenia ogromnych 3 miliardów dolarów w rabatach, zgodnie z szacunkami biura budżetowego Kongresu.

W oparciu o obecne ceny insuliny, Eli Lilly i Novo Nordisk z łatwością skończyłyby płacąc Medicaid rabaty, które przekraczają średnią cenę producenta ich leków, dzięki gwałtownym podwyżkom cen, które przebiły wskaźniki inflacji w ciągu lat. Na przykład Sean Dickson, ekspert ds. cen leków w West Health Policy Center, powiedział Politico, że Medicaid skończyłoby się generowaniem szacunkowych 150 dolarów przychodu za każdą fiolkę Humalogu, który pokrył, co daje około 140 milionów dolarów w rocznych płatnościach Medicaid od Eli Lilly.

Z cenami katalogowymi, które teraz mają spaść, Medicaid może w końcu zapłacić więcej niż wcześniej za produkty insulinowe, choć nie jest jasne, o ile.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top