Sprzedaż płyt winylowych wyprzedza płyty CD po raz pierwszy od końca lat 80.

Sprzedaż płyt winylowych od lat rośnie, ale według raportu RIAA z 2022 roku dotyczącego przychodów przemysłu muzycznego (PDF), sprzedaż płyt w zeszłym roku osiągnęła nowy szczyt. Po raz pierwszy od 1987 roku sprzedaż jednostkowa albumów winylowych wyprzedziła sprzedaż płyt CD, mszcząc się na wszystkich ludziach, którzy spędzili dekady swojego życia, mówiąc o tym, że winyl „po prostu brzmi lepiej”.

Chociaż sprzedaż jednostkowa płyt winylowych prześcignęła płyty CD dopiero w zeszłym roku, przychody z płyt winylowych już od jakiegoś czasu są wyższe niż przychody z płyt CD. W 2022 roku RIAA podaje, że albumy winylowe zarobiły 1,2 miliarda dolarów, w porównaniu do 483 milionów dolarów w przypadku płyt CD. Wzrost przychodów z płyt winylowych był więcej niż wystarczający, aby zrównoważyć spadek przychodów z płyt CD, pomagając ogólnemu przychodowi z nośników fizycznych wspiąć się o 4 procent w 2021 roku (który był już znacznie wyższy niż w 2020 roku).

Growth in vinyl revenue was more than enough to offset a drop in revenue from CDs. Vinyl unit sales have surpassed CD unit sales for the first time since 1987.

Usługi streamingowe nadal odpowiadają za zdecydowaną większość wszystkich przychodów z muzyki w USA-84 procent, w porównaniu z 83 procentami w 2021 roku. RIAA twierdzi, że w 2022 roku aktywnych było średnio 92 miliony subskrypcji muzyki strumieniowej, które wraz z cyfrowym radiem i stronami wspieranymi reklamami, takimi jak YouTube, wygenerowały 13,3 miliarda dolarów. Wzrost usług streamingowych i fizycznych nośników odbywa się kosztem płatnych pobrań cyfrowych, które stanowiły zaledwie 3 procent wszystkich przychodów z muzyki w 2022 roku.

Zawsze byli ludzie, którzy twierdzili, że muzyka odtwarzana na winylu brzmi lepiej niż muzyka cyfrowa, ale to prawdopodobnie nie wyjaśnia rosnącej popularności winylu tak długo po pojawieniu się płyt CD, MP3 i muzyki strumieniowej. Album winylowy jest na tyle duży, że może służyć jako dzieło sztuki, a w czasach, gdy media są coraz bardziej efemeryczne, jest coś pociągającego w dotyku fizycznych przedmiotów.

Streaming still accounts for the vast majority of music industry revenue, though physical media is holding on even as downloadable music goes extinct.

Jest też element retro-tech w odrodzeniu winylu. Stare aparaty cyfrowe z lat 2000 są obecnie popularne wśród licealistów i studentów, którzy dorastali ze smartfonami, a istnieją trwałe społeczności wokół moddingu i przywracania starych komputerów, konsol do gier, maszyn do pisania i wszelkiego rodzaju innych rzeczy, które rzekomo zostały „zastąpione” przez lepsze alternatywy. Płyty CD i iPody są teraz na wyczerpaniu, ale najwyraźniej tylko jeden wirusowy trend TikTok dzieli je od przywrócenia znaczenia.

Jeśli chcesz rozpocząć (lub wznowić) swoją własną kolekcję winyli, format ten stał się na tyle popularny, że firmy takie jak Audio Technica, Sony i Victrola wypuściły nowe gramofony z nowoczesnymi udogodnieniami, takimi jak łączność Bluetooth.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top