Ludzie staną się cyborgami? Naukowcy osiągnęli coś niepokojącego

Od dekad straszy się nas wizją utraty człowieczeństwa przez rozwój technologii i łączenie jej z naszymi ciałami, ale naukowcy nie ustają w dążeniu do osiągnięcia tej nowej ery dla medycyny. Zespół z Linköping University zdołał przykładowo wyhodować elektrody w żywej tkance.

Elektrody w tkankach biologicznych. Jak naukowcy posunęli nas bliżej ery cyborgów?

Bioelektronika rozwija się w najlepsze, jako że naukowcy z powodzeniem wyhodowali elektrody w żywej tkance, torując tym samym drogę do implementacji w pełni zintegrowanych obwodów elektronicznych, co może posłużyć do leczenia zaburzeń neurologicznych. To pierwszy raz, kiedy dokonano tego bez konieczności stosowania zewnętrznych sygnałów lub poprzez modyfikację genów.

Jak osiągnięto coś tak imponującego? Wszystko sprowadza się do specjalnego żelu, który zawiera enzymy jako “cząsteczki montażowe”. Został on wstrzyknięty do rybek z gatunku danio pręgowatych i pijawek lekarskich, doprowadzając do powstania elektrod w mózgu, sercu i w płetwach ogonowych rybek oraz wokół tkanki nerwowej pijawek. Zwierzęta nie zostały ani skrzywdzone przez żel, ani nie odczuły negatywnego wpływu elektrod.

Naukowcy wierzą, że ta ścieżka badań pozwoli z czasem wprowadzać do ludzkich ciał całkowicie zintegrowane obwody. Wprawdzie na tę chwilę istnieje “szereg problemów do rozwiązania” w dążeniu do tego, ale z biegiem czasu zapewne uda się je rozwiązać.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top