Bernie Sanders przedstawia projekt ustawy, która ograniczyłaby ceny insuliny do 20 dolarów.

Eli Lilly niedawno obniżył cenę copay leku na cukrzycę Humalog do 35 dolarów miesięcznie, ale to nie jedyna firma z zawyżonymi cenami insuliny.

W czwartek senator z Vermont Bernie Sanders wraz z grupą Demokratów przedstawił projekt ustawy, która ograniczyłaby ceny insuliny do 20 dolarów za fiolkę, niezależnie od tego, która firma ją produkuje.

Ustawa, zwana Insulin for All Act of 2023, ogranicza cenę do tego, co główna firma farmaceutyczna Eli Lilly pierwotnie ustawiła dla miesięcznego zapasu swojej insuliny Humalog z powrotem w 1996 roku, zgodnie z arkuszem informacyjnym ustawy. Fiolki zawierają zwykle 1000 jednostek insuliny, a w oparciu o dzienne zużycie pacjenci zwykle potrzebują od dwóch do trzech fiolek lub 10 piór insuliny miesięcznie, aby leczyć cukrzycę typu 1, a niektórzy diabetycy typu 2 również potrzebują tego ratującego życie leku.

Autorzy ustawy odnieśli się do trzech firm, które Sanders powiedział, że są winne „niedopuszczalnej chciwości korporacyjnej”. Insulina Lantus firmy Sanofi kosztuje obecnie 292 dolary za fiolkę. Novolog firmy Novo Nordisk wyceniono na 289 dolarów, a Lyumjev firmy Eli Lilly na 275 dolarów. Arkusz informacyjny powołuje się na badanie w BMJ przeprowadzone przez międzynarodowych badaczy, którzy stwierdzili, że insulina może być produkowana za tak niską cenę jak trzy do ośmiu dolarów za fiolkę.

W oświadczeniu prasowym Sanders powiedział „Nie możemy dłużej tolerować sfałszowanego systemu opieki zdrowotnej, który zmusił 1,3 miliona osób z cukrzycą do racjonowania insuliny, podczas gdy trzej główni producenci insuliny zarobili 21 miliardów dolarów zysku.”

Wraz z Sandersem, demokratyczni senatorowie. Ed Markey i Jeff Merkley oraz 10 innych Demokratów w Izbie Reprezentantów sponsorują projekt ustawy. W komunikacie Merkley powiedział, że wysokie ceny insuliny doprowadziły do niebezpiecznego „racjonowania” leku ratującego życie, co może prowadzić do jeszcze bardziej tragicznych skutków dla zdrowia pacjentów. Ostatnie badanie w Annals of Internal Medicine wykazało, że 1,3 miliona obywateli USA z cukrzycą, około 16,5% populacji używających insuliny, racjonowało swoje dostawy leku w 2021 roku.

Na początku tego miesiąca producent leków Eli Lilly ogłosił, że planuje obniżyć cenę Humalogu o 70%, do 35 dolarów. Powiedział również, że planuje zdyskontować swoją niemarkową insulinę o nazwie Insulin Lispro Injection do 25 USD za fiolkę, począwszy od 1 maja. To było tylko kilka krótkich miesięcy po Twitter SNAFU z jego nowych 8 dolarów naklejki weryfikacji pozwoliło fałszywe konto Eli Lilly Twitter ogłosić „insulina jest wolny teraz.” Ten tweet doprowadził do Eli Lilly utraty 15 miliardów dolarów w kapitale rynkowym firmy i przyniósł nową uwagę do tego, jak drogie jego leczenie insuliną może dostać.

Insulina jest jednym z najdroższych leków w USA, ponieważ ceny najpopularniejszych terapii cukrzycy wzrosły w ostatnich latach. Niedawno uchwalona ustawa o redukcji inflacji z 2022 roku ogranicza dopłaty do insuliny dla odbiorców Medicare do 35 dolarów, ale to nie robi nic dla osób poniżej 65 roku życia, które nie mogą uzyskać dostępu do rządowego programu.

Rzecznik Sanofi odmówił odpowiedzi na pytania dotyczące ustawy, ale przytoczył programy copay i pomocy firmy, aby uzyskać insulinę za niższe koszty. „Jak pokazują nasze wieloletnie i szeroko zakrojone wysiłki na rzecz rozszerzenia dostępu i przystępności cenowej dla osób żyjących z cukrzycą, wspieramy zrównoważone działania mające na celu obniżenie kosztów insuliny dla pacjentów” – powiedział rzecznik. Novo Nordisk również nie wspomniał o ustawie w oświadczeniu dla Gizmodo, a zamiast tego przytoczył programy stworzone, aby pomóc pacjentom uzyskać insulinę po niższej cenie.

Firma Eli Lilly nie odpowiedziała natychmiast na prośbę Gizmodo o komentarz.

Pomimo wszystkich tych programów w ofercie, to zrobił niewiele, aby wpłynąć na rosnącą potrzebę niższych cen leków. Leki tak niezbędne jak Insulina nie powinny wymagać od potrzebujących pacjentów przechodzenia przez jeszcze więcej obręczy, aby sfinansować ich opiekę. Jeśli dobrowolne obniżenie cen copay, jak to zrobiła Eli Lilly, jest sposobem dla firm, aby spróbować i wstrząsnąć groźbami regulacji, to można było zrobić dużo więcej, dużo wcześniej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top