Lenovo ThinkReality A3: czas jakości w mieszanej rzeczywistości

Hybrydowe inteligentne okulary ThinkReality A3 firmy Lenovo oferują nową elastyczność w zakresie mieszanej rzeczywistości w podróży.

ThinkReality A3 firmy Lenovo, o którym po raz pierwszy pisałem w zeszłym roku, jest jednym z pierwszych przedstawicieli nowej rasy hybrydowych inteligentnych okularów, które przesuwają większość przetwarzania i łączności do urządzenia głównego, takiego jak smartfon. Ale z Lenovo wypuszcza okazjonalny komputer tu i tam, firma umożliwiła inną funkcjonalność, gdy jest podłączony do jednego z jego bardziej wydajnych komputerów. Podczas gdy doświadczenie ze smartfonem oferuje bardziej typową propozycję AR polegającą na projekcji i manipulacji obiektami 3D w przestrzeni, doświadczenie z laptopem pozwala na tworzenie wirtualnych wyświetlaczy poza tym, który znajduje się na komputerze.

Sparowane zarówno z Motorolą G100, jak i jednym z laptopów Lenovo do pracy w stacji roboczej. Niedawno spędziłem trochę czasu z ThinkReality A3, aby uzyskać poczucie, jak praktyczne jest to urządzenie do różnych zadań, Rozpakowanie inteligentnych okularów wymaga odklejenia niektórych opakowań ochronnych zarówno z przodu, jak i z tyłu jego wewnętrznych monitorów; wymaga to usunięcia i ponownego zamocowania soczewek. A3 może również pomieścić wewnętrzne soczewki drop-in przeznaczone dla osób noszących okulary na receptę, takich jak ja; podczas gdy ja nie tak dostosować je, byłem w stanie nosić moje okulary pod A3 przez usunięcie oparcia nosa.

A3 łączy się z komputerem lub smartfonem za pomocą specjalnego kabla USB, który zawiera złącze pod kątem prostym, aby przymocować go do górnej części obszernego lewego zausznika okularów i miękkiego klipsa, który pomaga ustabilizować kabel w tym miejscu. W górnej części prawego zausznika znajduje się przycisk akcji, otoczony elementami sterującymi do regulacji jasności w górę i w dół; przycisków tych można również używać do zmiany położenia wyświetlacza w polu widzenia.

Po podłączeniu do smartfona Lenovo oferuje natywny interfejs rozszerzonej rzeczywistości w obrębie soczewek, który umożliwia m.in. korzystanie z aplikacji telefonu na system Android w otwartej przestrzeni. Z kolei po podłączeniu do komputera urządzenie główne zarządza wirtualnymi wyświetlaczami. Firma Lenovo twierdzi, że opracowała doświadczenie smartfonu z systemem Android, a nie tylko lustrzane odbicie ekranu, ponieważ, mimo że A3 wykorzystuje przetwarzanie, baterię i łączność smartfonu, firma postrzega okulary jako niezależne urządzenie, które ma własne potrzeby nawigacyjne. Sugerowałoby to, że w przypadku korzystania z komputera, okulary są raczej urządzeniem peryferyjnym, co jest spójne zarówno pod względem tego, co okulary zastępują (monitory), jak i tego, jak zarządza się ich doświadczeniem użytkownika.

Interfejs smartfona oferuje wirtualne przyciski do zarządzania ustawieniami oraz prosty launcher dla aplikacji Android. Uruchomienie YouTube, na przykład, powoduje pojawienie się interfejsu sterowanego strzałkami, aby zakotwiczyć aplikację w przestrzeni wirtualnej. Takie aplikacje są otoczone mnóstwem nieusuwalnych wirtualnych przycisków do sterowania funkcjami, takimi jak głośność i jasność. Wprawdzie przeszkadza to w odbiorze aplikacji, ale Lenovo twierdzi, że takie rozwiązanie jest niezbędne do utrzymania kontroli nad interfejsem.

To powiedziawszy, zaletą hybrydowego podejścia do AR versus VR jest to, że można wykorzystać wyświetlacz hosta smartfona do zadań takich jak wprowadzanie tekstu (znacznie bardziej wydajne na klawiaturze smartfona w porównaniu z obsługą klawiatury opartej na AR) lub manipulowanie obiektami poprzez wykorzystanie części wyświetlacza smartfona jako trackpada. Niemniej jednak można zrozumieć, dlaczego Lenovo nie chciałoby zakładać dostępu do smartfona, gdyż nawet w najlepszym przypadku wymaga to przeniesienia uwagi z wyświetlacza.

Domyślnie A3 aktywuje elementy sterujące w przestrzeni wirtualnej poprzez utrzymywanie spojrzenia na obiekt. To może się sprawdzać w przypadku niektórych aplikacji, ale nie było idealne dla YouTube lub innych aplikacji wideo, ponieważ przedłużone pasywne oglądanie powoduje wstrzymanie ekranu, więc przełączyłem się na klikanie wirtualnych przycisków za pomocą fizycznego przycisku akcji na okularach. To również przyspieszyło proces klikania w wirtualne elementy sterujące.

Ostatecznie jednak, choć istnieje wiele zastosowań dla dostępu do filmów i innych dwuwymiarowych materiałów referencyjnych podczas pracy nad zadaniami o dużym znaczeniu, takimi jak naprawa maszyn o krytycznym znaczeniu, potencjał inteligentnych okularów błyszczy podczas oglądania hologramów 3D. Interfejs smartfonu A3 może uruchomić przeglądarkę wirtualnych obiektów, takich jak wstępnie załadowany motocykl firmy Ducati (partnera marketingowego Lenovo). W moim salonie obraz wydawał się jasny i szczegółowy. Mogłem podejść do niego i obejrzeć go pod wieloma kątami; alternatywny widok eksplodujący motocykla wyścigowego pokazał moc rzeczywistości rozszerzonej w wizualizacjach.

Szczególnie wyzwalające jest używanie A3 na zewnątrz, gdzie działały dobrze w częściowo słoneczne popołudnie. Lenovo mówi, że są one oceniane jako wodoodporne IP54. Firma oferuje kabel Y do dostarczania dodatkowego źródła zasilania do okularów. Jest to szczególnie pomocne, ponieważ okulary żarłocznie zużywają baterię smartfona. Niedawno ukazała się Motorola. W przeciwieństwie do G100, niedawny flagowiec Motoroli – Edge Plus – obsługuje bezprzewodowe ładowanie, co również otwiera pewne możliwości przedłużenia doświadczenia AR w podróży.

Podsumowując, po sparowaniu z kompatybilnym smartfonem, A3s są wygodne, łatwe w użyciu, dobrze pomyślane

i mogą korzystać ze swojej kompatybilności z aplikacjami na Androida, aby wypełnić lukę w treści, nawet jeśli manipulowanie takimi aplikacjami jest nieco toporne w porównaniu z interfejsem dotykowym, dla którego zostały zaprojektowane. Rzadko jednak zdarza się, by produkt miał tak rozdwojoną osobowość pomiędzy tym, jak działa, gdy jest podłączony do smartfona, a jak do laptopa. W następnym felietonie omówię propozycję A3 dla komputerów PC oraz kilka przemyśleń na temat podejścia Lenovo do rzeczywistości mieszanej.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top