Jak odzyskać usunięte pliki w systemie Windows 10 lub 11

Dedykowane narzędzie do odzyskiwania danych to najlepszy sposób na przywrócenie usuniętego pliku. Oto jak z niego korzystać.

Masz problem ze znalezieniem pewnego pliku na swoim komputerze z systemem Windows i masz przeczucie, że być może został on usunięty. Wszystkim nam się to zdarzyło. Ale zamiast jęczeć, możesz spróbować go odzyskać. Zakładając, że już przeszukiwałeś Kosz i wyszedłeś z pustymi rękami, to wtedy jest czas, aby zwrócić się do dobrego narzędzia do odzyskiwania.

Microsoft oferuje swój własny program odzyskiwania wiersza poleceń, choć nie jest to, co bym nazwał przyjazny dla użytkownika. Zamiast tego można użyć darmowych programów, takich jak Recuva i Glarysoft File Recovery Free. Oto jak one działają.

Jak odzyskać usunięte pliki w systemie Windows 10 lub 11 

1.Użyj Kosza

Prawdopodobnie używałeś już Kosza, aby przywrócić plik. W skrócie, system Windows przeznacza niewielki procent miejsca na dysku twardym na ukryty folder systemowy znany jako Kosz. Dzięki temu usunięte pliki nie są faktycznie usuwane, lecz przechowywane w rezerwie. Tak długo, jak nie usuniesz pliku na stałe lub nie opróżnisz Kosza, plik powinien być dostępny do odzyskania, przynajmniej przez pewien czas. 

Wystarczy otworzyć ikonę Kosza na pulpicie. Jak w każdym folderze, można sortować pliki według nazwy, lokalizacji, daty i innych kryteriów. Możesz również wyszukać plik według nazwy. Po znalezieniu pliku, który chcesz odzyskać, kliknij prawym przyciskiem myszy na nim i wybierz Przywróć.

First check the Recycle Bin for a deleted file

Co zrobić, jeśli trwale usunę plik w systemie Windows 10 lub 11? 

Jeśli trwale usuniesz plik (naciśnij Shift+Del, aby to zrobić) lub opróżnisz cały Kosz, odzyskanie pliku jest trudniejsze, ale wciąż wykonalne. Zależy to głównie od tego, jak szybko pojedziesz na jego ratunek.

Kiedy usuwasz plik, dane nie są fizycznie usuwane z dysku. Raczej jego miejsce jest oznaczone jako dostępne przez system operacyjny, co oznacza, że klastry przydzielone temu plikowi mogą zostać nadpisane przez nowe dane. Jeśli będziesz działać wystarczająco szybko, plik może być całkowicie nienaruszony i możliwy do odzyskania. Im dłużej czekasz, choć, tym większe szanse, że większość lub wszystkie klastry pliku zostaną nadpisane, zmniejszając szanse na pełne odzyskanie go.

Korzystanie z Microsoft Windows File Recovery

Microsoft udostępnia darmowe narzędzie wiersza poleceń dla systemu Windows 10 i 11, które próbuje odzyskać usunięte pliki. Znane jako Windows File Recovery, narzędzie obsługuje mechaniczne dyski twarde, dyski SSD, dyski USB i karty pamięci. Oferuje również zarówno zwykłe, jak i rozbudowane tryby w próbie ożywienia pliku. 

1.Odwiedź stronę Microsoftu poświęconą odzyskiwaniu danych

Pobierz i zainstaluj program ze sklepu Microsoft Store. Uruchomienie jego skrótu otwiera wiersz poleceń z przykładami jego podstawowej składni. Microsoft ma również stronę pomocy technicznej ze wskazówkami dotyczącymi korzystania z Windows File Recovery, z którymi na pewno warto się zapoznać, zanim zaczniemy go używać. 

2.Wpisz odpowiednie polecenie

Stamtąd trzeba wpisać polecenie, a następnie miejsce docelowe odzyskiwania, następnie tryb odzyskiwania, a na koniec nazwę lub lokalizację usuniętego pliku lub plików.

Microsoft's Windows File Recovery

Uwaga o Windows File Recovery

Jako program wiersza poleceń, Windows File Recovery może być trudne w użyciu, wymagając paznokci odpowiednią składnię i przełączniki (wersja GUI jest tak bardzo potrzebne). A nawet wtedy, to nie zawsze znaleźć lub odzyskać pliki, których potrzebujesz. 

Użyłem go kilka razy, i to było zdecydowanie hit lub miss. Możesz spróbować go jako pierwszy krok, ale myślę, że znajdziesz dobry produkt innej firmy mniej frustrujące.

Narzędzia do odzyskiwania danych innych firm

Używałem kilku różnych narzędzi do odzyskiwania danych innych firm i generalnie odniosłem z nimi sukces. Ponownie, ich skuteczność zależy w dużej mierze od tego, jak szybko próbujesz odzyskać plik po jego usunięciu. Ale zakładając, że plik jest nadal całkowicie lub w dużej mierze nienaruszony, narzędzia te pomogą Ci go ożywić. 

Dostępnych jest wiele programów, zarówno darmowych, jak i płatnych. Oto dwa darmowe narzędzia, które warto wypróbować.

Recuva

1.Pobierz Recuava

Dostępna zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej, Recuva jest w stanie przywrócić pliki z wewnętrznych i zewnętrznych dysków twardych, pamięci USB i kart pamięci. Strona oferuje pełną wersję instalacyjną Recuva, ale gdzie indziej znajdziesz wersję przenośną do zainstalowania na pamięci USB, co pozwala uniknąć zapisywania jakichkolwiek nowych danych na dysku twardym.

2.Określ typy plików, które próbujesz odzyskać

Program rozpoczyna się od kreatora, który zapyta cię, jakie typy plików próbujesz odzyskać i gdzie są one zlokalizowane. Recuva następnie skanuje wybraną lokalizację i zwraca wszelkie usunięte pliki dostępne do odzyskania. 

Jeśli znasz konkretną nazwę pliku i ścieżkę, możesz ominąć kreatora. Recuva oferuje regularne skanowanie dla szybkiego i łatwego odzyskiwania oraz głębokie skanowanie dla trudniejszych przypadków.

3.Odzyskaj

Po skanowaniu, Recuva wyświetli nazwy wszelkich pasujących plików i wskaże szanse na udane odzyskanie. Możesz nawet wyświetlić podgląd wielu typów plików. Wybierz plik i kliknij przycisk Odzyskaj, aby go przywrócić.

Recuva will recover deleted files

Glarysoft File Recovery Free

Kolejnym narzędziem do odzyskiwania danych dostępnym zarówno w darmowej jak i płatnej edycji jest Glarysoft File Recovery Free. 

1.Skanuj usunięte pliki

Glarysoft rozpoczyna się od zapytania, które dyski lub partycje na komputerze chcesz przeskanować. Następnie program uruchamia szybkie skanowanie w celu wyszukania usuniętych plików. Podczas lub po skanowaniu, można śledzić konkretne pliki według typu, lokalizacji i nazwy. 

2.Podgląd plików

Po zakończeniu skanowania, narzędzie pokazuje listę wszystkich utraconych plików i ich stan odzyskiwania, co pozwala na przeglądanie lub wyszukiwanie tego, co chcesz. Możesz nawet wyświetlić podgląd obrazów i innych czytelnych typów plików, aby upewnić się, że masz właściwy.

Glarysoft File Recovery Free can recover up to three files

Największą wadą darmowej edycji jest to, że można odzyskać tylko do trzech plików i aż 2GB wielkości. Dla więcej, edycja Pro kosztuje 50 dolarów za rok. Ale jeśli potrzebujesz tylko odzyskać jeden lub dwa lub trzy pliki, darmowy smak zrobi sztuczkę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top