Samsung zapowiada technologię komunikacji satelitarnej dla smartfonów

Samsung Electronics Co. Ltd. opracował technologię, która umożliwi jego przyszłym smartfonom dostęp do satelitarnych usług internetowych. 

Samsung zapowiedział technologię dzisiaj. Ogłoszenie przychodzi nie długo po Apple Inc, firmy głównym rywalem w słuchawce producenta, wprowadziła satelitarne zasilany usługa powiadamiania awaryjnego dla iPhone’ów. Usługa pozwala użytkownikom na kontakt ze służbami ratowniczymi, nawet gdy nie ma wieży komórkowej w pobliżu. 

Według Samsunga, jego technologia łączności satelitarnej jest oparta na najnowszym wydaniu 3GPP standardu sieciowego 5G. Rozwój 3GPP został sfinalizowany w zeszłym roku. Wydanie jest pierwszą iteracją standardu 5G, która obsługuje łączność satelitarną, a także zawiera inne nowe funkcje, w tym ulepszenia w zakresie efektywności energetycznej.

W wewnętrznym teście Samsung zasymulował swoją nową technologię łączności satelitarnej na swoim chipie modemowym Exynos Modem 5300. Układ ten jest przeznaczony głównie do łączenia telefonów ze standardowymi sieciami 5G. Według firmy, symulacja wykazała, że jej nowa technologia może w przyszłości umożliwić użytkownikom wysyłanie wiadomości tekstowych, obrazów i filmów przez połączenia satelitarne.

„Ten kamień milowy opiera się na naszym bogatym dziedzictwie w zakresie technologii komunikacji bezprzewodowej, po wprowadzeniu pierwszego w branży komercyjnego modemu 4G LTE w 2009 roku i pierwszego w branży modemu 5G w 2018 roku” – powiedział Min Goo Kim, wiceprezes wykonawczy ds. rozwoju procesorów komunikacyjnych w firmie Samsung. „Samsung dąży do objęcia przewodnictwa w rozwoju hybrydowych ekosystemów komunikacji naziemnej-NTN na całym świecie w ramach przygotowań do nadejścia 6G”.

Samsung planuje wprowadzić technologię na rynek za pomocą przyszłych iteracji swojej serii układów Exynos Modem. Seria ta, produkowana przez firmę foundry business, jest dostarczana z podzbiorem smartfonów Galaxy.

Układy Exynos Modem zawierają wiele komponentów. Oprócz modemu, układ zapewnia również frontend RF, zestaw obwodów odpowiedzialnych za przekształcanie sygnałów radiowych odbieranych przez antenę telefonu w dane elektroniczne, które mogą być rozumiane przez procesor. Dodatkowo, w układzie znajduje się dedykowany moduł optymalizujący zużycie energii. 

Dostęp do satelitarnych usług internetowych wymaga, aby smartfon zawierał nie tylko układ modemu, ale także zaawansowaną antenę bezprzewodową. Zazwyczaj producenci układów scalonych implementują tę antenę jako osobny chip. Jednak Samsung planuje zastosować inne podejście do swojej nowo wyszczególnionej technologii łączności satelitarnej. 

Firma wyszczególniła dziś, że technologia ta będzie wykorzystywać standard sieciowy o nazwie NB-IoT NTN. Standard ten usuwa potrzebę dołączania do telefonów samodzielnego chipu antenowego. Według Samsunga, zmniejszenie liczby komponentów niezbędnych do zapewnienia łączności satelitarnej ułatwi producentom telefonów wdrożenie tej funkcji w swoich urządzeniach.

Samsung nie tylko wykorzystuje chipy Exynos Mode we własnych urządzeniach, ale także sprzedaje je innym firmom. Jednym z jego klientów jest Google LLC. Najnowsze smartfony Pixel giganta wyszukiwania, które zadebiutowały w październiku ubiegłego roku, zawierają układ Exynos Modem 5300, na którym Samsung symulował swoje funkcje łączności satelitarnej.

Qualcomm Inc, inny duży dostawca mobilnych chipów sieciowych, również wprowadził niedawno funkcję łączności satelitarnej. Wykorzystuje ona konstelację satelitów obsługiwaną przez Iridium Communications Inc. do zapewnienia łączności bezprzewodowej. Qualcomm oczekuje, że funkcja ta będzie dostępna w urządzeniach mobilnych w drugiej połowie 2023 roku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top