Mapa drogowa AR/VR firmy Meta zakłada, że Quest 3 pojawi się w tym roku, a prawdziwe okulary AR w 2027 r.

Odkąd Meta Platforms Inc. zmieniła nazwę z Facebook, firma jest na trajektorii, aby wziąć metaverse przez burzę, i aby to zrobić, musi wprowadzić innowacje w rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości zestawy słuchawkowe.

The Verge doniósł późno wtorek, że Meta odsłonił 4-letni roadmap do swoich pracowników, w którym firma powiedziała, że planuje wydać kolejną generację Quest zestawy słuchawkowe później w tym roku z Quest 3. Firma planuje również inteligentne okulary, które będą nakładać tekst i wyda pełnoprawne okulary AR w 2027.

Quest 3 jest skierowany na rynek konsumencki, podobnie jak Quest 2 i będzie wykorzystywał wiele zewnętrznych kamer, aby zapewnić nie tylko funkcje wirtualnej rzeczywistości, ale także możliwości mieszanej rzeczywistości, która zapewnia przelotowe wideo podobne do niedawno ogłoszonego Quest Pro.

Mieszana rzeczywistość działa poprzez przekazywanie wideo z kamer zamontowanych na zestawie słuchawkowym do widza, a następnie mieszanie efektów wirtualnej rzeczywistości z tym, co można zobaczyć, pozwalając na pół-imperatywne doświadczenia. W rezultacie ściany, niebo, drzewa i inne elementy wizualne mogą zostać zastąpione wirtualnymi obiektami.

Mark Rabkin, wiceprezes Meta’s VR, wyjaśnił, że kamery na urządzeniu pozwolą użytkownikom omijać meble i ściany, gdy są w VR, aby nie potknęli się podczas korzystania z nich.

„Główną gwiazdą północną dla zespołu było od momentu, w którym założysz ten zestaw słuchawkowy, mieszana rzeczywistość musi sprawić, że poczujesz się lepiej, łatwiej, bardziej naturalnie” – powiedział. „Możesz bez wysiłku przejść przez swój dom, wiedząc, że widzisz doskonale. Możesz umieścić kotwice i rzeczy na swoim pulpicie. Możesz wziąć swoją kawę. Możesz pozostać w nim znacznie dłużej”.

Quest 3 ma być dwa razy mocniejszy i dwa razy cieńszy niż Quest 2 przy nieco wyższej cenie.

Chociaż podano niewiele szczegółów na jego temat, Rabkin wspomniał o bardziej dostępnym dla konsumentów zestawie słuchawkowym o nazwie kodowej „Ventura”, z planowaną premierą w 2024 roku. Powiedział, że celem tego zestawu będzie zapewnienie „największego uderzenia, jakie możemy uzyskać w najbardziej atrakcyjnym punkcie cenowym”.

Przyszłość Mety jest rozszerzona

Szef Meta Mark Zuckerberg zawsze wykazywał silne preferencje dla rozszerzonej rzeczywistości, wcześniej mówiąc, że okulary AR będą „świętym graalem urządzenia”, który „zredefiniuje nasz związek z technologią” i stanie się „momentem iPhone’a”. Nie jest więc zaskoczeniem, że główny nacisk firmy położony jest na AR.

Pierwszym urządzeniem, które firma planuje wprowadzić na rynek już tej jesieni, będzie druga generacja inteligentnych okularów Luxottica wydana w 2021 roku. Okulary te pozwolą użytkownikom odbierać połączenia, wyświetlać informacje na małym wyświetlaczu, a nawet prowadzić livestream za pomocą wbudowanych kamer.

Alex Himel, wiceprezes Meta’s AR, powiedział, że trzecia generacja urządzeń zostanie wprowadzona na rynek w 2025 roku i będzie oferować jeszcze więcej funkcji, w tym „wizjer” dla wiadomości tekstowych, skanowanie kodów QR i tłumaczenie tekstu w czasie rzeczywistym. Okulary byłyby nawet sparowane z opaską z „interfejsem neuronowym”, która śledziłaby ruchy nadgarstka i palców, aby umożliwić użytkownikowi sterowanie okularami za pomocą drobnych gestów. Ostatecznie, zostałaby ona nawet wzbogacona o funkcje „wirtualnej klawiatury”.

Himel powiedział również, że firma pracuje nad wersją tej opaski, która byłaby smartwatchem z kamerami, które towarzyszyłyby inteligentnym okularom. Pozwoliłoby to użytkownikom na wykorzystanie go do funkcji społecznych, pozwalając zegarkowi kontrolować okulary, a także działać jako wyświetlacz i aparat selfie dla użytkownika podczas rozmów wideo.

Jeśli chodzi o bardziej w pełni funkcjonalne okulary AR, które nakładają wizję użytkownika z wirtualnymi obiektami, czasami nazywanymi hologramami, Meta planuje uruchomić swój pierwszy zestaw w 2027 roku. Okulary te są nazywane linią „Innovation” okularów AR dla początkujących i będą połączone z mniej zaawansowanymi i tańszymi okularami zwanymi „Scale”. Będą one również sparowane z opaską neuronową dla łatwej kontroli.

Himel powiedział, że będzie „wewnętrzne uruchomienie” już w 2024 roku dla pracowników, aby przetestować okulary i uzyskać doświadczenie z nimi na długo przed tym, jak będą gotowe na rynku.

Wiadomość o mapie drogowej Meta w rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości przychodzi w czasie, gdy Apple walczy o rozwój własnych okularów AR, zwanych Apple Glass, które są podobno odłożone „na czas nieokreślony.” Firma wciąż pcha się w kierunku ogłoszenia dla swojego bardzo oczekiwanego zestawu słuchawkowego rzeczywistości mieszanej na swojej World Wide Developer Conference w czerwcu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top