Jak zapobiegać oszustwom czekowym?

Nawet jeśli ludzie rzadziej używają czeków, nie oznacza to, że oszustwa czekowe są mniej powszechne. W 2018 roku 15,1 miliarda dolarów zostało utraconych na oszustwach czekowych. W tym artykule omawiamy wszystkie różne formy oszustw czekowych, które istnieją, abyś mógł uniknąć oczywistych znaków i upewnić się, że jesteś przygotowany przeciwko niektórym bardziej powszechnym rodzajom oszustw. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o prawidłowym wypisywaniu czeków i o tym, jak możesz uniknąć stania się ofiarą oszustwa czekowego. 

Co to jest oszustwo czekowe?

Oszustwo czekowe oznacza każdy rodzaj oszustwa, który dotyczy fałszywych, zmienionych lub niedopuszczalnych czeków. Oszuści mogą wysłać zmieniony czek, w którym zmieniona jest kwota płatności lub odbiorca. Mogą również użyć fałszywego czeku, który został sfałszowany lub wystawiony na zamknięte konta. Wszystkie te schematy wykorzystują prawo, które wymaga od banków udostępnienia pieniędzy posiadaczom kont w ciągu kilku dni. Zidentyfikowanie fałszywego czeku może zająć chwasty. W tym momencie jest już za późno. Jak więc zapobiec staniu się ofiarą oszustwa czekowego?

Jakie są różne rodzaje oszustw czekowych?

Oszustwa czekowe mogą przybierać różne formy. Często oszuści wysyłają fałszywe lub złe czeki do zdeponowania i proszą o odesłanie części własnych pieniędzy, zanim bank w pełni przetworzy depozyt. Oto najczęstsze formy oszustw czekowych. 

Roszczenia dotyczące loterii lub spadku

Oszuści mogą skontaktować się z Tobą mówiąc coś skandalicznego, np. że wygrałeś na loterii lub inną nagrodę. Mogą również powiedzieć, że otrzymałeś spadek. Mogą wysłać Ci fałszywy czek na nienormalną sumę pieniędzy i poprosić Cię o zapłacenie podatków za loterię i wygraną. 

Oszustwa związane z nadpłatą 

Ktoś może udawać, że kupił coś od Ciebie online i wysłać Ci czek na kwotę wyższą niż cena wywoławcza. Następnie poprosi o zwrot nadpłaconej kwoty. 

Programy typu „tajemniczy klient” (Mystery Shopping)

W tym schemacie osoba skontaktuje się z Tobą, podając się za organizację poszukującą tajemniczych klientów. Wyśle ona do Ciebie czek do zdeponowania na Twoim koncie osobistym i poprosi Cię o przelanie części pieniędzy w inne miejsce. 

Schematy niezamówionych czeków

W tym schemacie oszustwa czekowego możesz otrzymać pocztą czek na kilka dolarów, którego się nie spodziewałeś. Możesz spodziewać się, że jest to rabat na coś, co kupiłeś. W rzeczywistości będzie to fałszywy czek. Realizując czek, możesz nieświadomie zapisać się na członkostwo lub zaciągnąć pożyczkę, która będzie pobierana z Twojego konta co miesiąc. 

Kto jest celem oszustw czekowych?

Celem oszustw czekowych mogą być osoby w każdym wieku. Jednak młodsi dorośli są częściej ofiarami oszustw czekowych. Częściowo może to wynikać z faktu, że młodsi dorośli nie są przyzwyczajeni do wypisywania czeków, co czyni ich łatwiejszym celem. Osoby z tej grupy wiekowej ponoszą straty większe niż w przypadku jakiegokolwiek innego rodzaju oszustwa. 

Jak oszustwo czekowe może wpłynąć na Ciebie?

Jeśli zdeponujesz czek, który okaże się fałszywy, prawdopodobnie nie będziesz w stanie odzyskać pieniędzy, które straciłeś w wyniku oszustwa. Średnia kwota utracona w wyniku oszustwa czekowego wynosi około 2000 dolarów, co jest wartością wyższą niż w przypadku większości innych rodzajów oszustw. 

Jeśli padniesz ofiarą oszustwa czekowego, możesz być również narażony na inne rodzaje oszustw. Na przykład, oszustwo czekowe sprawia, że jesteś bardziej podatny na kradzież tożsamości. W takim przypadku będziesz musiał umieścić ostrzeżenie o oszustwie na wszystkich swoich raportach kredytowych. Może to spowodować opóźnienia w ubieganiu się o pożyczkę lub inną formę kredytu. Alerty o oszustwach wymagają od firm weryfikacji tożsamości przed udzieleniem kredytu. 

Jakie są objawy oszustwa czekowego?

Jeśli obawiasz się, że oferta jest fałszywa lub że otrzymałeś fałszywy czek, powinieneś sprawdzić następujące czerwone flagi: 

Prośba o zakup kart podarunkowych lub wysłanie przekazu pieniężnego

Jest to często spotykana sztuczka. Osoby próbujące uzyskać pieniądze w sposób nieuczciwy będą prosić ofiary o zakup kart podarunkowych i odczytywać im pinezki. Inni będą prosić o przesłanie przekazu pieniężnego. Każde z tych działań jest podobne do wysłania gotówki, a odzyskanie pieniędzy będzie prawie niemożliwe. 

Jesteś proszony o odbiór nagrody 

W tym scenariuszu, ktokolwiek próbuje nakłonić Cię do zapłacenia za wygraną nagrodę, powinien być natychmiastowym sygnałem, że coś jest nie tak. Nigdy nie powinieneś być zmuszony do płacenia za wygraną nagrodę, a jeśli to zauważysz, nie ma mowy, że strona jest legalna. 

Otrzymujesz czek na większą kwotę niż jesteś winien

Jeśli kiedykolwiek zauważysz, że otrzymujesz zapłatę większą niż jesteś winien, jest to natychmiastowa wskazówka, że ktokolwiek oferuje płatność jest fałszywy i nie powinieneś jej akceptować. 

Jesteś proszony o wysłanie pieniędzy za granicę

Często oszuści proszą o wpłacenie pieniędzy za granicę. Jeśli tak się stanie, powinieneś za wszelką cenę unikać takiego oszustwa. 

Jak mogę uniknąć oszustwa czekowego?

Po uniknięciu czerwonych flag oszustwa czekowego, istnieje kilka dodatkowych kroków, które możesz podjąć, aby upewnić się, że nie staniesz się ofiarą oszustwa. Nigdy nie powinieneś przyjmować czeku od osoby, której nie znasz, w celach, których nie rozumiesz. Unikaj przekazywania lub wysyłania pieniędzy nieznajomym, niezależnie od tego, czy są to osoby prywatne, czy firmy. Unikaj wpłacania pieniędzy czeki, których się nie spodziewasz i sprawdź, czy czek gotówkowy jest ważny, zanim go zdeponujesz. 

Upewnij się, że bank wystawiający czek jest prawdziwy

Oszuści mogą używać nazwy prawdziwych banków nie będąc prawdziwymi. Mogą również wymyślić nazwę instytucji finansowej, aby użyć fałszywego czeku. Możesz użyć FDIC’s BankFind aby ustalić czy instytucja finansowa jest prawdziwa czy nie. 

Sprawdź w banku czy czek jest ważny 

Możesz sprawdzić informacje o wymienionym banku, aby ustalić czy czek, który otrzymałeś jest prawdziwy. Jeśli jest to oficjalna strona internetowa, będziesz mógł zlokalizować ich aktualny numer telefonu i informacje kontaktowe na ich stronie. Unikaj używania informacji, które są wymienione na druku.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top