Brak Wifi? Nie ma problemu: przewodnik podróżnika po eSIMs

Powody, dla których warto pozostać w kontakcie podczas podróży, są dość oczywiste: jeśli nie planujesz podróży w stylu Into the Wild, prawdopodobnie chcesz mieć możliwość korzystania z danych, aby znaleźć drogę, kupić bilety, przesłać zdjęcia na media społecznościowe, odpalić lokalną aplikację randkową lub cokolwiek innego, co lubisz robić podczas pobytu za granicą.

Jednak międzynarodowe stawki za transmisję danych i połączenia mogą stanowić duże obciążenie dla budżetu podróży, nie wspominając o opłatach roamingowych, które różnią się na każdej przekraczanej granicy. Dlatego właśnie zakup fizycznych kart SIM był opcją z wyboru dla wielu podróżników, aż do teraz.

Dziś w końcu wchodzimy w erę elektronicznych kart SIM, lepiej znanych jako eSIM, które przechowują dane telefonu w chmurze i mogą być instalowane i przełączane wirtualnie. Zasadniczo eSIM to karta SIM, która jest wbudowana bezpośrednio w urządzenie i może łączyć się z każdym operatorem oferującym usługi eSIM. Dla podróżnych jest to dobra wiadomość, ponieważ oznacza to, że można również kupić karty prepaid dla każdego kraju lub regionu, który planujesz odwiedzić online przed podróżą. A obecnie dostępnych jest wiele opcji, takich jak Holafly eSIM.

Zebraliśmy ten poręczny przewodnik ze wszystkim, co podróżujący muszą wiedzieć o eSIMs w 2023 roku:

Zalety eSIMs vs fizyczna karta SIM

 1. Wygoda

Przede wszystkim największą zaletą eSIMs jest to, że nie musisz iść do fizycznego sklepu, a nawet być w kraju, aby kupić swoje dane. Zamiast tego możesz zrobić zakupy online, wybrać dostawcę i zainstalować go bezpośrednio na swoim telefonie (więcej na ten temat później). Oznacza to, że w momencie trafienia na ziemię będziesz podłączony, co ułatwia zamówienie Ubera, znaleźć drogę przez skomplikowany system rur, lub po prostu znaleźć najbliższy bar z happy hour.

Następnie, po powrocie do domu, można po prostu przełączyć się z powrotem do lokalnego eSIM w kilku kliknięciach (nie martw się, będziemy dzielić się wskazówkami na ten temat też).

 1. Możesz używać wielu eSIM

Jest to również wygodna opcja, jeśli często podróżujesz między krajami. iPhone’y obsługujące eSIM pozwalają na posiadanie wielu kart, a nawet korzystanie z Dual SIM, co oznacza, że możesz mieć dwie aktywowane w tym samym czasie.

Na przykład, jeśli regularnie przekraczasz granice w tę i z powrotem, aktywacja Dual SIM pozwoli Ci automatycznie korzystać z karty SIM podłączonej lokalnie, bez konieczności zmiany ustawień. Można również kupić eSIM dla całego regionu, na przykład, kupując eSIM dla Europy będzie obejmować wiele różnych krajów.

Holafly app
 1. Przyszłość bez tacek SIM?

iPhone 14 planuje osie tacki SIM w USA, co oznacza, że iPhone’y teraz i w przyszłości nie będą w stanie nosić fizycznych SIM.

Chociaż, oczywiście, Apple nie jest jedyną marką dla urządzeń, to nie będzie zaskakujące, jeśli inni idą za przykładem i odchudzić przyszłe modele smartfonów jeszcze bardziej. Tak więc, cięcie tacek SIM może stać się szerszym trendem rynkowym.

 1. Nie trać swoich danych

Z eSIM, nie ma fizycznej karty SIM, które mogą być utracone lub uszkodzone. Więc jeśli telefon zostanie skradziony, zgubiony lub uszkodzony podczas wakacji, nadal możesz uzyskać dostęp do swoich danych za pośrednictwem chmury i przenieść je do nowego telefonu.

 1. Zrównoważony rozwój

Wreszcie, jeśli szukasz do cięcia w dół na tworzyw sztucznych, jak to możliwe, dlaczego męczyć się z fizycznych kart SIM?

I tak, karty SIM są super maleńkie, ale to jak rezygnacja z używania plastikowych słomek: każdy kawałek się liczy.

Wady eSIM a fizyczne karty SIM

Oczywiście nie jest to wszystko słońce i stokrotki w krainie eSIM. Istnieją pewne wady, które należy rozważyć przed pójściem na tę opcję:

 1. Kompatybilność

Chociaż eSIMs są rosnącym trendem, nie wszystkie urządzenia lub przewoźników komórkowych są do prędkości jeszcze. Podczas gdy większość przewoźników przyjęła eSIM, niektóre nadal nie lub nie obsługują wszystkich urządzeń jeszcze.

Na przykład, jeśli kierujesz się do Hiszpanii, należy pamiętać, że Yoigo nie obsługuje eSIM dla Apple Watch. Jednak, jak wspomniano wcześniej, wydaje się, że ogólny trend zmierza w kierunku eSIMs, więc zobaczymy więcej przewoźników wprowadzić plany przyjęcia tej technologii w najbliższej przyszłości.

 1. Śledzenie lokalizacji

Ponieważ eSIMs są zainstalowane wirtualnie na telefonie, nie można ich usunąć z urządzenia jak fizyczny SIM. Oznacza to, że nie można również uniknąć możliwości śledzenia przez przewoźników komórkowych / rządów. Jeśli jest to obawa dla Ciebie w kraju, do którego podróżujesz, to może chcesz uniknąć tej opcji.

Jak sprawdzić kompatybilność telefonu z eSIM

Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji, najpierw musisz sprawdzić, czy Twój telefon jest kompatybilny z eSIM. Wykonaj następujące kroki:

Sprawdź specyfikację lub instrukcję obsługi telefonu, aby sprawdzić, czy obsługuje on eSIM.

Sprawdź, czy telefon ma tackę eSIM lub czy ma wbudowany chip eSIM.

Sprawdź, czy system operacyjny Twojego telefonu obsługuje technologię eSIM. Na przykład iPhony z systemem iOS 12.1 lub nowszym obsługują eSIM.

Potwierdź u swojego operatora, czy oferuje usługę eSIM i czy Twój telefon jest z nią zgodny.

Lub po prostu sprawdź tę listę telefonów obsługiwanych przez eSIM, która jest regularnie aktualizowana o wszystkie telefony i urządzenia kompatybilne z eSIM.

Jedną z rzeczy, o których musisz pamiętać jest to, że podobnie jak w przypadku fizycznych kart SIM, Twój telefon musi być odblokowany, aby móc korzystać z eSIM. Jeśli kupiłeś swoje urządzenie bezpośrednio od producenta, prawdopodobnie będzie ono odblokowane. Ale, jeśli kupiłeś go od przewoźnika, może nie być.

Jeśli masz iOS 14 lub później, oto jak możesz sprawdzić, czy jego odblokowany:

 1. Przejdź do Ustawienia
 2. Kliknij „Ogólne”
 3. Przejdź do sekcji „O”
 4. Przewiń do „Carrier Lock” lub „Network Provider Lock”. Jeśli widzisz „Brak ograniczeń SIM”, Twój iPhone jest odblokowany. Jeśli nie, to najprawdopodobniej oznacza, że Twój telefon jest przywiązany do konkretnego przewoźnika.

Jeśli nie masz iPhone’a, spróbuj włożyć kartę SIM i sprawdzić, czy działa. To powie ci, czy twój telefon jest zablokowany. Ostatni, ale nie najmniej, dać dostawcy pierścień i mogą powiedzieć, czy telefon jest zablokowany.

Driving in a car with phone navigation on

Jak zainstalować eSIM w telefonie

Ok, jeśli nadal czytasz, wygląda na to, że jesteś sprzedany na uzyskanie eSIM. Pytanie teraz jest, tylko jak łatwo jest go skonfigurować na telefonie?

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to dodać nowy plan danych, przechodząc do:

Ustawienia > Dane komórkowe > Dodaj plan danych (kroki mogą być różne w zależności od urządzenia).

Większość dostawców eSIM wyśle Ci kod QR, który poprowadzi Cię przez kilka kroków. Oto kilka przewodników jak skonfigurować eSIM na najpopularniejszych urządzeniach:

iOS

Android

Samsung

Uwaga: Jeśli kupisz tymczasowy plan eSIM na czas podróży, najlepiej skonfigurować go tuż przed wyjazdem, ponieważ plan rozpocznie się w dniu, w którym go aktywujesz.

Chcesz jeszcze łatwiejszej opcji dla swoich nadchodzących podróży? Europejski dostawca Holafly eSIM uruchomił niedawno aplikację eSIM, która umożliwia instalację, aktywację i weryfikację zużycia danych w ponad 130 krajach na całym świecie. Niestety, aplikacja instalacyjna jest w tej chwili dostępna tylko dla systemu iOS, ale użytkownicy nie-Apple nadal mogą korzystać z usług eSIM firmy Holafly.

Firma oferuje regularne plany danych w ponad 130 krajach i nieograniczone plany danych w ponad 45 miejscach za mniej niż 1,50 USD dziennie, w tym plany regionalne dla Europy. Mają również wsparcie 24/7 w ponad 5 językach.

Jak przełączać się między eSIM i udostępniać dane

Pamiętaj, że jeśli podróżujesz po świecie, możesz używać wielu kart eSIM, ale możesz mieć aktywowaną tylko jedną lub dwie (dla iOS) w danym momencie. Aby przełączyć się między eSIM po wejściu do nowego kraju, wykonaj następujące kroki:

 1. Przejdź do: Ustawienia > Komórka/dane komórkowe.
 2. Wybierz eSIM, którego chcesz używać (pod „Cellular Plans”)
 3. Kliknij „Włącz tę linię”.

Chcesz udostępniać dane między różnymi urządzeniami lub z towarzyszami podróży? Wystarczy przejść do:

Ustawienia > Dane komórkowe/Komórkowe

Następnie wybierz: Hotspot osobisty

People looking at phone

Wybór lokalnych operatorów i opcji nieograniczonej ilości danych

Większość głównych operatorów oferuje obecnie eSIM, więc prawdopodobnie będziesz miał wiele opcji do wyboru, jednak lokalni operatorzy często naliczają wysokie opłaty roamingowe, gdy jesteś za granicą. Aby tego uniknąć, inną opcją jest wybór przedpłaconego międzynarodowego eSIM, który może oferować bardziej przystępne ceny.

Jeśli wybierzesz tę drogę, musisz zastanowić się, ile GB będziesz potrzebować, aby przetrwać cały pobyt. Oczywiście, to całkowicie zależy od tego, jak bardzo będziesz korzystać z danych. Jeśli planujesz używać go tylko do korzystania z Map Google i okazjonalnego wyszukiwania lokalnych restauracji, możesz nie potrzebować tyle, co początkujący influencer podróżniczy, który chce codziennie przesyłać filmy i treści.

Oto przydatna tabela autorstwa Holafly z kilkoma obliczeniami dotyczącymi średniego zużycia danych, która pomoże Ci się zorientować:

Table with average data usage for different activities on your phone

Dobrą wiadomością jest to, że istnieją również niektóre nieograniczone opcje danych, zwłaszcza jeśli podróżujesz do USA. Pamiętaj jednak, że nie będziesz mógł udostępniać ani przesyłać danych innym osobom w ramach tego typu planu.

Jeśli więc jesteś gotowy, aby wyruszyć w kolejną podróż, uzyskanie eSIM może być bezproblemową opcją, która zapewni Ci łączność, niezależnie od tego, czy wybierasz się w wielonarodową przygodę, czy w zwykłą podróż służbową za granicę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top