Najważniejsze wydarzenie IT na Ukrainie kładzie fundamenty pod powojenny ośrodek technologiczny

Wojna na Ukrainie toczy się poza linią frontu. Podczas gdy żołnierze ryzykują życie na polach bitew, ci, którzy pozostali, bronią frontu domowego – i gospodarki.

Konflikt spustoszył firmy, ale ekosystem technologiczny zabłysnął wśród mroku. W pierwszym kwartale tego roku branża wygenerowała rekordowe 2 miliardy dolarów w usługach eksportowych. IT Arena 2022, coroczna konferencja we Lwowie, pokazała istotną rolę sektora w wojnie – i w pokoju, który nastąpi po niej.

Wydarzenie jest pomysłem Lwowskiego Klastra IT, społeczności firm, władz i uniwersytetów, która przekształca lokalny region w centrum technologiczne Europy Wschodniej.

Tegoroczna edycja stanęła przed bezprecedensowymi wyzwaniami. Organizatorzy musieli zapewnić bezpieczeństwo każdemu uczestnikowi, dostosować format wydarzenia do sytuacji wojennej, a także zgromadzić międzynarodowych prelegentów w kraju, w którym trwa inwazja. Pokonanie tych przeszkód stanowiło kolejny dowód na to, że Ukraina jest silna.

„Konferencje takie jak ta pokazują, że jesteśmy naprawdę odporni” – powiedział Stepan Veselovskyi, prezes Lwowskiego Klastra IT. „Nawet podczas wojny jesteśmy w stanie zorganizować ekscytujące wydarzenie technologiczne, sprowadzić tu startupy i przyciągnąć inwestycje”.

Aby zapewnić bezpieczne i udane wydarzenie, IT Arena skalowała w tym roku do 1000 uczestników.  Mniej było również zgłoszeń do znakomitego konkursu dla startupów.

Mimo to, uczestnicy konkursu pokazali, że w trudnych czasach technologia ma moc, skupiając się na rzeczywistych problemach. Warto zauważyć, że pięciu z dziesięciu finalistów skupiło się na usługach z zakresu technologii medycznych.

Niektóre z prezentowanych rozwiązań już ratują życie. DonorUA, który zapewnia zautomatyzowany system oddawania krwi, połączył 7000 osób z dawcami.

To nie tylko życia, które zespoły ratują. Inna aplikacja, Palianytsia, została stworzona w celu rozwoju języka ukraińskiego. Założyciele uważają, że język jest kwestią bezpieczeństwa narodowego.

Wydarzenie rozpoczęło się od półfinałów konkursów dla startupów.

Lviv IT Cluster

Olga Diachuk, dyrektor operacyjny firmy Mosqitter, która zdobyła główną nagrodę w zeszłym roku, wyjaśniła wpływ, jaki może mieć konkurs. Pomimo wojny firma wygenerowała przychody, pozyskała inwestycje, uruchomiła zespół sprzedaży, a nawet opracowała nową linię produktów.

„Trudności przynoszą ci szanse i możliwości rozwoju” – powiedział Diachuk. „Pokazuje ci, kim naprawdę jesteś, z czego jesteś zrobiony i jak bardzo jesteś inteligentny”.

Diachuk jest jedną z wielu kobiet, które objęły wiodące role w firmach technologicznych, odkąd większość mężczyzn została zakwalifikowana do poboru.

Inną jest Iryna Savytska, która wraz z mężem prowadzi startup oparty na blockchainie. Podczas gdy on został, by walczyć, ona szukała bezpieczeństwa dla ich dzieci. Najpierw we Włoszech, gdzie fajerwerki przyprawiały ją o flashbacki, a potem w Dolinie Krzemowej, by studiować w renomowanym programie przedsiębiorczości Draper University.

Firma Savytska, Bank of Memories, przechowuje cyfrowe aktywa w celu ich odziedziczenia. Jednak na IT Arena koncentruje się na zapewnieniu mentoringu dla obecnych tam startupów.

„To wydarzenie pokazuje, że pomimo wojny ludzie przychodzą, aby wspierać sektor” – powiedziała.

Zmiana sceny

Po zakończeniu półfinałów konkursu, impreza przeniosła się do bogatego otoczenia Lwowskiej Opery Narodowej – oszałamiającego przypomnienia o bogatym dziedzictwie kulturowym Ukrainy.

Lviv IT Cluster

Przez kolejne dwa dni w miejscu konferencji odbywały się różnorodne sesje. Wśród prelegentów znaleźli się Haluk Bayraktar, dyrektor generalny tureckiego giganta UAV Baykar, Illia Ponomarenko, wielokrotnie nagradzana reporterka obronna Kyiv Independent oraz Victor Zhora, zastępca przewodniczącego Państwowej Służby Komunikacji Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy. Omawiane przez nich innowacje były kolejnym dowodem na to, że konieczność jest matką wynalazków.

Podczas gdy wiele rozmów dotyczyło technologii wojskowych, w harmonogramie znalazło się również miejsce na zwykłą działalność IT.

Alex Bornyakov, ukraiński wiceminister transformacji cyfrowej, uważa, że wydarzenie będzie miało potężny wpływ.

„Widzimy IT Arena jako świetną platformę komunikacyjną dla biznesu technologicznego, społeczności i rządu” – powiedział. „Wszyscy interesariusze mogą omówić aktualne wyzwania i wspólnie znaleźć rozwiązania. Bez dialogu trudno byłoby utrzymać obecne tempo rozwoju branży w tak trudnych czasach.”

Rząd ma dobry powód, aby wspierać rozwijający się sektor. Jednym z głównych celów administracji Zelenskyego jest zwiększenie udziału przemysłu w PKB kraju z obecnych 4% do 10% do 2024 roku. IT Arena przyczyni się do realizacji tych celów.

Lviv IT Cluster

Konferencja zakończyła się ogłoszeniem zwycięzcy Startup Competition: WRAP, aplikacji, która automatyzuje przepływy produkcji wideo. Zespół zabrał do domu nagrodę w wysokości 20 000 dolarów.

„Nasza wygrana to przede wszystkim oznaka dużego wsparcia morale” – powiedział Stephen Skoropadsky, Chief Product Officer w WRAP.

„Zdecydowanie pozytywnie naładowała nas na nadchodzący rok. Co więcej, poznaliśmy już kilku fajnych inwestorów i rozmawialiśmy z przedstawicielami funduszy venture i aniołów. Pieniądze z dotacji planujemy przeznaczyć na formalności prawne, rozwój i bieżące subskrypcje.”

Ukraine

Wicemistrzem konkursu została firma Knopka, która dostarcza zaawansowany system monitorowania pacjentów dla szpitali. Trzecie miejsce przypadło firmie Nanit Robotics, twórcy rozwiązań edtech dla dzieci i dorosłych z zakresu STEM.

Mimo godziny 23:00, nie zabrakło czasu na zabawę. Niespodzianką był koncert ukraińskiego zespołu Antytila, który ostatnio współpracował z Edem Sheeranem.

IT cluster

Taras Topolia, główny wokalista Antytili, przyznał, że był lekko zdenerwowany: to był jego pierwszy raz na scenie od czasu lutowej inwazji.

Niektórzy uczestnicy koncertu wyrażali poczucie „winy ocalałego”, ale Topolia dał przekonujący powód, by cieszyć się chwilą. Przypomniał mityczną historię o Winstonie Churchillu. W szczytowym momencie II wojny światowej ówczesny premier Wielkiej Brytanii został poproszony o obcięcie funduszy na sztukę. Jego odpowiedź była prosta: „To o co my walczymy?”.

Opowieść może być apokryficzna, ale sentyment jest prawdziwy. Było to kolejne przypomnienie o znaczeniu IT Areny – i sile ukraińskiego sektora technologicznego, gdy się zjednoczy.

W 2023 roku impreza powróci na swoje dziesiąte urodziny. Społeczność ma nadzieję, że do tego czasu będzie miała jeszcze wiele powodów do świętowania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top