Czy ChatGPT może napisać dla Ciebie najlepszy list motywacyjny?

Listy motywacyjne to coś, z czym wielu kandydatów do pracy naprawdę się zmaga. Wiele osób nie jest nawet przekonanych, że są one konieczne. W dzisiejszych czasach tak wiele podań o pracę odbywa się za pośrednictwem stron internetowych i aplikacji – czyżby formularz online, który wypełniłeś był wszystkim, co jest potrzebne?

Ostatnie badanie przeprowadzone przez Cultivated Culture wykazało, że chociaż 53% pracodawców woli kandydatów, którzy dodają do swoich CV listy motywacyjne, to tylko 10% menedżerów ds. rekrutacji poświęca czas na ich przeczytanie, co dodatkowo pogłębia frustrację kandydatów. A jeśli polujesz na pracę i chcesz wysłać jak najwięcej aplikacji, to czy pisanie indywidualnego listu motywacyjnego dla każdego stanowiska ma znaczenie, czy tylko wydłuża proces poszukiwania nowej pracy?

Teraz, wraz z pojawieniem się narzędzi AI, takich jak ChatGPT, stworzonych przez Open.ai i odbiorcę 10 miliardów dolarów finansowania od Microsoftu, nadeszła nowa era automatyzacji.

Pytanie brzmi, czy możesz po prostu uzyskać robota, który napisze dla ciebie podstępny list motywacyjny?

Wykorzystanie SI do pisania listów motywacyjnych

Brytyjska firma komunikacyjna Schwa postanowiła sprawdzić możliwości narzędzia. Założyciel i właściciel firmy Neil Taylor chciał sprawdzić, jak ChatGPT poradzi sobie w standardowym teście pisania, który firma ustala dla wszystkich potencjalnych pracowników.

W poście na blogu Taylor ujawnił, że poprosił ChatGPT o napisanie 300 słów na temat tajemnicy dobrego pisania. Proces nie był tak prosty, jak się wydaje. „Musiałem trochę oszukiwać”, powiedział.

„Mogłem powiedzieć, że nie było to wystarczająco dobre. Więc podrasowałem brief i poprosiłem go o napisanie głosem jednego z moich kolegów. To uczyniło go trochę bardziej przyjazny, ale nadal nie jest wielki. Więc wtedy poprosiłem go, aby napisać w głosie guru copywritingu Dave Trott. Wynik nie brzmiał jak Dave, ale był bardziej wyrazisty”.

Taylor przesłał do puli trzy próbki tekstów ChatGPT i jedna z nich przeszła przez głosowanie. W rzeczywistości, znalazła się ona w górnych 20% wszystkich kandydatów na krótkiej liście. Niezły wynik, więc jeśli chodzi o coś jeszcze mniej skomplikowanego, jak dość standardowy list motywacyjny, czy powinieneś używać ChatGPT?

Przetestowaliśmy to narzędzie, aby sprawdzić, jak poradziłoby sobie z napisaniem listu motywacyjnego na stanowisko inżyniera oprogramowania. Oto wynik:

Dear Hiring Manager,

Piszę, aby wyrazić moje zainteresowanie stanowiskiem inżyniera oprogramowania w Państwa firmie. Z pasją do programowania i silnym zapleczem w rozwoju oprogramowania, wierzę, że byłbym wartościowym dodatkiem do Państwa zespołu.

Mam tytuł licencjata w dziedzinie informatyki i ponad trzyletnie doświadczenie zawodowe w branży. W czasie mojej pracy w korporacji XYZ stworzyłem szeroki zakres aplikacji, od aplikacji desktopowych po aplikacje mobilne, i doskonaliłem swoje umiejętności w kilku językach programowania, w tym Java, Python i C++. Ponadto mam doświadczenie w pracy z bazami danych, architekturą oprogramowania i metodologiami Agile, co sprawia, że jestem dobrze zorientowany we wszystkich aspektach tworzenia oprogramowania.

W mojej ostatniej roli byłem częścią zespołu, który rozwijał złożony system internetowy dla klienta. Byłem odpowiedzialny za zaprojektowanie i wdrożenie logiki po stronie serwera, zapewniając jej skalowalność i wydajność. Dzięki temu projektowi wykazałem się umiejętnością efektywnej pracy w zespole oraz zaangażowaniem w dostarczanie wysokiej jakości pracy na czas.

Jestem podekscytowany możliwością wniesienia moich umiejętności i doświadczenia do Państwa firmy i przyczynienia się do rozwoju innowacyjnych rozwiązań w zakresie oprogramowania. Szczególnie przyciąga mnie zaangażowanie Państwa firmy w tworzenie produktów, które mają pozytywny wpływ na życie ludzi i wierzę, że moja pasja do technologii i rozwiązywania problemów będzie świetnie pasować do Państwa zespołu.

Dziękuję za rozważenie mojej kandydatury. Chętnie porozmawiam o moich kwalifikacjach i jestem dostępny na rozmowę kwalifikacyjną w dogodnym dla Państwa terminie.

Z poważaniem,

[Twoje imię]

Werdykt

Nawet szybkie przejrzenie pracy ChatGPT pokazuje, że SI przyłożyła się do formatu – czegoś, co może być naprawdę trudne do osiągnięcia. Język płynie, jest to czytelny, spójny kawałek kopii.

Ale ponieważ nie wie nic o osobie, która chce użyć tego listu, wszystkie dostarczone szczegóły są ogólne. Staranna edycja jest wymagana, aby dodać swoje rzeczywiste wykształcenie i szczegóły dotyczące pracy, jak również umiejętności i wyniki.

Gdzie ChatGPT może naprawdę pomóc kandydatowi do pracy jest wokół struktury tworzenia listu motywacyjnego oferując bardzo użyteczne ramy lub szablon do dodania i personalizacji. Jest to świetny punkt wyjścia.

Jednak, jak stwierdził Taylor, „AI są genialne w byciu przeciętnym”. Ten dodatkowy poziom interakcji z człowiekiem jest całkowicie niezbędny, aby wygenerowany przez ChatGPT list motywacyjny znalazł się w miejscu, w którym jest gotowy do wysłania. Taylor zgadza się z tym: „Jeśli piszesz coś, co rzeczywiście musi się wyróżniać, jak podanie o pracę […], to nie będzie to cięcie musztardy”.

Nie ma wątpliwości, że to nowe narzędzie jest ogromnie popularne. Według raportu CB Insights osiągnięcie miliona użytkowników zajęło Instagramowi i Spotify odpowiednio około 10 tygodni i pięć miesięcy. ChatGPT osiągnął milion użytkowników zaledwie pięć dni po uruchomieniu pod koniec listopada 2022 roku. Do stycznia tego roku osiągnął 100 milionów miesięcznych aktywnych użytkowników. Dla porównania, TikTok potrzebował dziewięciu miesięcy, aby osiągnąć te same liczby.

To przyspieszenie do przyjęcia głównego nurtu przyniosło pozytywne korzyści uboczne. Pracodawcy przewidują, że wydajność wzrośnie o 74%. A wydajność ChatGPT będzie się tylko poprawiać w miarę użytkowania, ponieważ SI uczy się więcej o tym, czego szukają użytkownicy. Oznacza to, że narzędzie będzie coraz lepsze w tworzeniu listów motywacyjnych, które spełniają oczekiwania rekruterów.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top