Microsoft zwalnia zespół zajmujący się etyczną sztuczną inteligencją, podwajając tym samym OpenAI

Microsoft zwolnił cały zespół zajmujący się prowadzeniem innowacji AI, które prowadzą do etycznych, odpowiedzialnych i zrównoważonych wyników. Wycięcie zespołu ds. etyki i społeczeństwa, jak donosi Platformer, jest częścią niedawnej fali zwolnień, które dotknęły 10 000 pracowników w całej firmie.

Eliminacja zespołu następuje w momencie, gdy Microsoft inwestuje kolejne miliardy dolarów w swoje partnerstwo z OpenAI, startupem stojącym za systemami AI generującymi sztukę i tekst, takimi jak ChatGPT i DALL-E 2, oraz reorganizuje swoją wyszukiwarkę Bing i przeglądarkę Edge, aby były zasilane przez nowy, nowej generacji duży model językowy, który jest „potężniejszy niż ChatGPT i dostosowany specjalnie do wyszukiwania”.

Ruch ten poddaje w wątpliwość zaangażowanie Microsoftu w zapewnienie, że jego projektowanie produktów i zasady AI są ściśle powiązane w czasie, gdy firma udostępnia swoje kontrowersyjne narzędzia AI do głównego nurtu.

Microsoft nadal utrzymuje swoje Biuro Odpowiedzialnego AI (ORA), które ustala zasady odpowiedzialnego AI poprzez zarządzanie i pracę w zakresie polityki publicznej. Ale pracownicy powiedzieli Platformie, że zespół ds. etyki i społeczeństwa jest odpowiedzialny za zapewnienie, że zasady odpowiedzialnej AI Microsoftu są rzeczywiście odzwierciedlone w projektach produktów, które są dostarczane. Zespół ten pracował ostatnio nad identyfikacją zagrożeń, jakie niesie ze sobą integracja technologii OpenAI przez Microsoft w całym pakiecie produktów.

Zespół ds. etyki i społeczeństwa nie był zbyt duży – po reorganizacji w październiku pozostało w nim tylko około siedmiu osób. Źródła, które rozmawiały z Platformą, powiedziały, że presja ze strony szefa technologii Kevina Scotta i CEO Satya Nadelli była coraz większa, aby najnowsze modele OpenAI, jak i kolejne iteracje, trafiły do rąk klientów jak najszybciej.

W ubiegłym roku w wyniku reorganizacji większość zespołu ds. etyki i społeczeństwa została przeniesiona do innych zespołów. 6 marca John Montgomery, korporacyjny wiceprezes ds. AI, powiedział pozostałym członkom, że po wszystkim zostaną wyeliminowani. Członkowie zespołu powiedzieli Platformerowi, że uważają, iż zostali zwolnieni, ponieważ Microsoft stał się bardziej skoncentrowany na tym, aby jego produkty AI zostały dostarczone przed konkurencją, a mniej przejmował się długoterminowym, społecznie odpowiedzialnym myśleniem.

Zespoły, takie jak dział etyki i społeczeństwa Microsoftu, często naciskają na duże organizacje technologiczne, wskazując na potencjalne konsekwencje społeczne lub prawne. Microsoft być może nie chciał już słyszeć „Nie”, ponieważ był piekielnie zdeterminowany, aby odebrać udział w rynku wyszukiwarce Google. Firma twierdziła, że każdy 1% udziału w rynku, który mogłaby wyrwać od Google, przyniósłby 2 miliardy dolarów rocznego przychodu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top