Nowy podgląd deweloperski Google’a dla Androida 14 skupia się na prywatności i bezpieczeństwie

Kadencja wydawania Androida przez Google stała się znanym corocznym rytuałem. Miesiąc temu, firma rozpoczęła pierwszy deweloperski podgląd Androida 14, a teraz, miesiąc później, tutaj jest drugi deweloperski podgląd. Podobnie jak w przypadku pierwszego wydania, jest to bardzo dużo wersja, która jest nadal przeznaczona dla deweloperów, z bardziej publicznych – i łatwiejsze do zainstalowania – bety zaplanowane do przybycia w kwietniu. Do tej pory większość funkcji, o których mówił Google, była również skoncentrowana na deweloperach, z tylko kilkoma funkcjami skierowanymi do użytkownika ujawnionymi do tej pory. To również odnosi się do tego drugiego podglądu, który głównie skupia się na dodanych nowych funkcji bezpieczeństwa i prywatności

Być może najważniejszą nową funkcję prywatności warto zadzwonić tutaj – i jeden, który będzie zorientowane na użytkownika – jest to, że nowy Android photo picker będzie teraz zapytać użytkowników, czy chcą dać aplikacji dostęp do wybranych zdjęć, zamiast zawsze o zezwolenie na dostęp do każdego zdjęcia i wideo na danym urządzeniu. Google prosi deweloperów o przetestowanie tego nowego zachowania w swoich aplikacjach, aby upewnić się, że mogą one obsługiwać ten nowy przepływ uprawnień i wyboru.

Android 14 będzie również wyposażony w nowy API wykrywania zrzutów ekranu „aby zapobiec niepotrzebnemu dostępowi do danych użytkownika.”

Android 14 dodaje również menedżera poświadczeń jako API platformy – i poprzez bibliotekę Jetpack z implementacją Google Play Services, będzie wspierać to z powrotem do Androida 4.4 (to było wydanie KitKat z 2013 roku). Będzie obsługiwał hasła i klucze dostępu. I choć było to już dostępne w pierwszym podglądzie, to Google zauważa, że teraz poprawiło interfejs użytkownika i wprowadziło też pewne zmiany w API.

Wraz z tym wydaniem Google wprowadza też nowe optymalizacje do systemu zarządzania pamięcią w Androidzie, który będzie teraz szybciej wyłączał procesy w tle z aplikacji, które przeszły do stanu buforowanego.

Po stronie użytkownika, Google ułatwi teraz użytkownikom bardziej granularną personalizację niektórych ustawień Androida, takich jak jednostki temperatury, pierwszy dzień tygodnia i systemy numeracji. ” Europejczyk mieszkający w Stanach Zjednoczonych może preferować jednostki temperatury, aby być w Celsjuszu, a nie Fahrenheita i dla aplikacji, aby traktować poniedziałek jako początek tygodnia, zamiast domyślnego USA niedziela „, Google wyjaśnia, doskonale opisując moje osobiste preferencje jako Europejczyk mieszkający w Stanach Zjednoczonych.

Jak zauważa Google, teraz jest czas dla deweloperów, aby rozpocząć testy kompatybilności, aby przygotować się do wydania Androida 14 jeszcze w tym roku. Obrazy systemu są dostępne dla Pixel 7 Pro, Pixel 7, Pixel 6a, Pixel 6 Pro, Pixel 6, Pixel 5a 5G, Pixel 5 i Pixel 4a (5G), a także oczywiście obrazy dla emulatora Androida.

Z Google I/O teraz dzieje się 10 maja, szanse są takie, że wtedy usłyszymy sporo więcej o funkcjach Androida 14 skierowanych do konsumentów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top