Kryzys ekonomiczny jako katalizator wzrostu cyberzagrożeń

Najnowszy raport przedsiębiorstwa Bridewell o tytule „Cybernetyczna ochrona krytycznej infrastruktury kraju (KIK) 2023” ujawnia niepokojącą tendencję wzrostu ataków cybernetycznych o 34%, która może być powiązana z obecnym kryzysem ekonomicznym. Wydaje się, że trudna sytuacja finansowa zachęca niektóre osoby do szukania nielegalnych źródeł dochodu w internecie.

Według badania, w którym uczestniczyło 500 ekspertów z dziedziny bezpieczeństwa cyfrowego, sektory związane z energetyką i dostawami gazu są w szczególnym stopniu narażone na ataki hakerów. Obecne napięcia geopolityczne, takie jak konflikt Rosja-Ukraina, wpływają na ceny surowców, co prowadzi do wzrostu cen artykułów pierwszej potrzeby. Z raportu wynika, że 41% respondentów dostrzega związek między kryzysem finansowym a zwiększoną aktywnością cyberprzestępców.

Coraz większe koszty utrzymania stawiają przed pracownikami duże wyzwania finansowe. Zdaniem 21% liderów z sektora KIK, jednym z głównych zagrożeń dla działów IT jest sabotaż ze strony wewnętrznych pracowników.

Anthony Young, dyrektor w Bridewell, zauważa: „Chociaż zagrożenie sabotażem istnieje od dawna, aktualna sytuacja gospodarcza może zachęcać cyberprzestępców do wykorzystania niewystarczająco zabezpieczonych pracowników i systemów. Ograniczenia budżetów na ochronę mogą jedynie pogłębić problem. Ważne jest, by firmy zwiększyły swoje inwestycje w zabezpieczenia, monitorowanie i edukację personelu.”

Jak zabezpieczyć się przed wzrastającym ryzykiem?

Istnieją konkretne działania, które można podjąć w celu zwiększenia bezpieczeństwa cyfrowego:

  • Używaj VPN, aby zwiększyć prywatność w sieci.
  • Stawiaj na skomplikowane hasła, korzystając z aplikacji do ich przechowywania.
  • Włącz wieloetapowe potwierdzanie dostępu, na przykład poprzez SMS.
  • Aktualizuj systemy i programy regularnie.
  • Zachowaj ostrożność wobec potencjalnych ataków phishingowych.
  • Dbaj o bezpieczeństwo sieci Wi-Fi, unikając domyślnych ustawień.
  • Rób regularne kopie zapasowe swoich danych.
  • Kształć się w zakresie najnowszych zagrożeń i technik ataku.

Wzrost świadomości na temat zagrożeń w świecie cyfrowym jest niezbędny, by skutecznie chronić się przed potencjalnymi atakami.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top